Finala Champions League 2021 va fi Chelsea-Manchester City

Bogdan Bolojan |
Data publicării:
ce este superliga de fotbal

Chelsea Londra a învins, miercuri seara, pe Real Madrid, pe teren propriu, cu 2-0, în manșa a doua a semifinalei Ligii Campionilor. După ce în tur rezultatul a fost 1-1, londonezii s-au calificat în finala competiției, cu scorul general de 3-1.

Chelsea Londra s-a calificat miercuri în finala Ligii Campionilor, pentru a doua oară în istoria clubului, după ce a trecut de Real Madrid, în dublă manșă, după un meci retur pe care l-a dominat, în special din punct de vedere al ocaziilor de poartă pe care și le-a creat.

Londonezii au deschis scorul prin Timo Werner, în minutul 28, după ce acesta avusese un gol anulat, în debutul partidei.

Englezii au dominat repriza secundă, fiind omniprezenți în fața careului advers. După mai multe ocazii ratate, Mason Mount a închis tabela, în minutul 85.

Chelsea s-a calificat astfel în finala de la Istanbul, unde o va întâlni pe Manchester City, într-o confruntare 100% britanică, relatează Mediafax.