Liviu Dragnea, închis la Penitenciarul Rahova, a fost adus astăzi la Înalta Curte de Casație și Justiție, acolo unde se judecă o cale extraordinară de atac prin care fostul lider PSD încearcă să obţină rejudecarea dosarului în care a fost condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare.
Liviu Dragnea nu a declarat nimic jurnaliștilor.
Din 27 mai 2019, Dragnea își ispășește pedeapsa primită în dosarul angajărilor fictive de la Protecția Copilului Teleorman.
El a contestat condamnarea prin contestaţie în anulare şi recursul în casaţie. Prima cale extraordinară de atac a fost deja respinsă, iar marți se judecă a doua.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
iccj
Liviu Dragnea
Liderii europeni propun o "forţă multinaţională" de menținere a păcii în Ucraina pe bază de "contribuţii voluntare"
Gabriel Nuță-Stoica /
15 dec 2025, 22:15
Europa se implică activ în procesul de pace din Ucraina și propune o 'forţă multinaţională' cu 'contribuţii ale naţiunilor voluntare'. Documentul este semnat de liderii german, francez, britanic, danez, olandez, finlandez, norvegian, italian, polonez, suedez şi ai UE.