David Popovici, victorie la Barcelona. Un nou record al competiției

Bogdan Bolojan |
Data publicării:

David Popovici a obținut o nouă victorie și un record al competiției la Barcelona.

Înotătorul român David Popovici, fost campion european și mondial, a triumfat în proba de 200 m liber la reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona, miercuri seara, stabilind un nou record al competiției cu timpul de 1 minut 44 secunde 74/100.

În finală, Popovici i-a surclasat pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang, care a încheiat cu 1 minut 45 secunde 68/100, și pe japonezul Katsuhiro Matsumoto, care a obținut 1 minut 46 secunde 09/100.

Popovici s-a calificat în finală cu al cincilea timp din serii, 1 minut 48 secunde 16/100, în timp ce cel mai rapid a fost Hwang, cu 1 minut 47 secunde 31/100.

Recordul anterior al circuitului Mare Nostrum la 200 m liber aparținea germanului Paul Biedermann, cu 1 minut 44 secunde 88/100, stabilit pe 13 iunie 2005 la Monaco.

La Barcelona, Daria-Măriuca Silișteanu a încheiat pe locul 14 la 50 m spate (locul șase în Finala B), cu timpul de 29 secunde 44/100. În serii, Silișteanu a fost a 16-a cu 29 secunde 66/100.

La proba de 50 m liber, Patrick-Sebastian Dinu s-a clasat pe locul 47 în serii, cu timpul de 23 secunde 45/100.