Viorica Dăncilă a comis gafe în serie în fața femeilor social-democrate. Chiar dacă s-a scuzat că adversarii îi numără virgulele și greșelile pe care le mai face din cauza oboselii, erorile gramaticale au curs pe bandă rulantă.
Printre cele mai vizibile s-a numărat folosirea de cel puțin trei ori a cuvântului "preșidinție", în loc de "președinție", așa cum este corect.
Mai departe, ea s-a adresat femeilor spunându-le: "Să vă urmăriți obiectivele", în loc de "să vă urmați obiectivele".
De asemenea, pentru Viorica Dăncilă corect este "Dragele mele prietene", în loc de "Dragile mele prietene".
Viorica Dăncilă a vorbit mai bine de 15 minute în fața femeilor-social democrate, la Constanța, acolo unde era așteptat și Liviu Dragnea, care însă nu și-a mai făcut apariția din cauza unor probleme din partid.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
GAFE
viorica dancila
Șoferii din Italia obligați să-și monteze alcooltest legat la contactul mașinii. Cine sunt cei vizați
Bogdan Bolojan /
07 iul 2025, 21:45
Într-un efort ferm de a combate numărul alarmant de accidente rutiere, guvernul italian condus de Giorgia Meloni a adoptat, la inițiativa vicepremierului și ministrului Infrastructurii Matteo Salvini, o nouă lege care vizează direct șoferii cu antecedente privind consumul de alcool la volan. Actul normativ, emis prin decret pe 2 iulie 2025 și intrat în vigoare de a doua zi, introduce una dintre cele mai riguroase măsuri din Europa împotriva recidiviștilor la volan: obligativitatea montării unui dispozitiv antidemaraj, cunoscut sub numele de alcolock, care permite pornirea mașinii doar după trecerea unui etilotest.