Ciolacu îi acuză de înșelăciune pe comercianții care au scăzut gramajul la produse 

ciolacu-cumparaturi
Premierul Marcel Ciolacu, demonstrație de cumpărături cu buget restrâns: Ce a achiziționat cu 100 de Lei / Foto: Facebook
Marcel Ciolacu acuză producătorii că au scăzut gramajele, dar prețurile au rămas la fel. 

România resimte efectele măsurilor economice pe care guvernul Ciolacu le-a luat împotriva companiilor. Majorarea de taxe și impozite a determinat multe companii să facă ajustări, iar pentru a nu scumpi produsele, au apelat la o altă variantă: scăderea gramajelor. 

Acum, Ciolacu se arată revoltat de faptul că gramajele produselor au fost scăzute și îi acuză pe producători de înșelăciune. Premierul a propus chiar să fie un avertisment la raft la produsele ale căror gramaje au fost scăzute. Această reglementare ar fi inspirată din Franța. 

"Unii comercianţi au scăzut gramajul la produse, dar au lăsat preţurile la fel de mari. Consider că aceasta este o formă de înşelăciune împotriva consumatorilor! Este de fapt o scumpire 'camuflată', nejustificată economic, sub un ambalaj foarte asemănător. Cer tuturor autorităţilor de control din România să intervină urgent! Iar în paralel, să pregătim o reglementare, pe modelul francez: producătorii să fie obligaţi să semnaleze vizibil pe ambalaj că au redus gramajul, dacă preţul produsului a rămas neschimbat. Şi, evident, sancţiuni dure pentru nerespectarea acestei obligaţii", a precizat Ciolacu.

Ciolacu și cumpărăturile de 100 lei

În luna septembrie a anului 2023, Marcel Ciolacu spunea presei că în România poți face cumpărături consistente cu suma de 100 lei. Discuțiile aveau loc în contextul inflației galopante și a scumpirilor tot mai mari. 

La vremea respectivă, Ciolacu a cumpărat de 93 de lei următoarele produse: 350 de grame de salam, o bere la 0,5 litri, 800 de grame de ceapă galbenă, 1,1 kg de mere golden, 0,5 kg de cartofi albi, un castravete, o salată verde, 10 ouă, 140 g de iaurt, 300 g de telemea de oaie, 500 g de pâine, un litru de ulei, o conservă de 200 g pateu, 1 kg de zahăr.

Bogdan Bolojan Este redactor-șef al publicației ȘtiriDiaspora din anul 2017.Are o experiență de 13 ani în presă. A fost asistent de producție TV, apoi reporter de televiziune și în final drumul l-a dus în presa scrisă. A fost timp de doi ani redactor la DCNews.ro, iar apoi a preluat proiectul publicației ȘtiriDiaspora.ro.
Alte știri de interes
x close