Liderul PNL Ludovic Orban a declarat astăzi, înainte de moțiunea de cenzură, faptul că a purtat discuții cu parlamentarii PSD și ALDE în care le-a spus că dacă moțiunea trece și ei vor fi dați afară din partid, pot veni în PNL.
„Le adresez public un îndemn! Aveți două variante: puteți să vă încheiați cariera politică prin susținerea acestui Guvern toxic sau își pot reabilita numele prin votearea acestei moțiuni de cenzură. Orice parlamentar ALDE sau PSD care va vota moțiunea de cenzură va avea șansa să-și repare imaginea publică și vor avea șansa de a-și continua cariera politică fie în PSD, fie în alt partid politic.
Pentru ei cel mai bine ar fi să-și continue activitatea în partidul din care fac parte, dar dacă vor fi dați afară atunci putem purta discuții. Firește, fiecare are un anumit interes, acum nu vă pot spune ce am negociat cu fiecare în parte”, a declarat Orban.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
S-a aflat cauza căderii de electricitate din Spania: "Au fost două evenimente importante"
Bogdan Bolojan /
29 apr 2025, 22:25
Luni, 28 aprilie, Peninsula Iberică s-a confruntat cu o întrerupere de curent de proporții, ce a afectat milioane de cetățeni din Spania și Portugalia. Primele explicații oficiale au fost făcute publice de operatorul rețelei de transport al energiei electrice din Spania, Red Eléctrica de España (REE), care a confirmat că prăbușirea sistemului a avut la bază o combinație de factori tehnici, în special o cădere bruscă a producției de energie solară, ceea ce a dus la o reacție în lanț în rețea.