Fostul președinte Traian Băsescu a declarat la Digi24 că odată cu schimbarea din funcție a ministrului Justiției Ana Birchall, guvernul a pierdut un om cu credibilitate în SUA.
„Ce au pierdut pesediștii și Guvernul este legat de credibilitatea doamnei Birchall în SUA. Dacă doamna Birchall ar fi spus peste câteva luni că s-au rezolvat probleme ar fi fost crezută. Au pierdut un om credibil în SUA", a declarat Traian Băsescu.
Fostul președinte a adăugat că Ana Birchall e o persoană cu care nu prea e de negociat.
„Birchall pare o femeie cu care nu prea e de negociat. Dânsa a spus că va implementa integral observațiile GRECO și ale Comsiei de la Veneția. Și aici rămâne de văzut cât de absolutism trebuie să fii în punerea în aplicare a unelor rapoarte", a afirmat Băsescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
S-a aflat cauza căderii de electricitate din Spania: "Au fost două evenimente importante"
Bogdan Bolojan /
29 apr 2025, 22:25
Luni, 28 aprilie, Peninsula Iberică s-a confruntat cu o întrerupere de curent de proporții, ce a afectat milioane de cetățeni din Spania și Portugalia. Primele explicații oficiale au fost făcute publice de operatorul rețelei de transport al energiei electrice din Spania, Red Eléctrica de España (REE), care a confirmat că prăbușirea sistemului a avut la bază o combinație de factori tehnici, în special o cădere bruscă a producției de energie solară, ceea ce a dus la o reacție în lanț în rețea.