StiriDiaspora Social Spania. Un român și-a agresat iubita, apoi a tras cu arma. Un martor a salvat victima de la moarte

Spania. Un român și-a agresat iubita, apoi a tras cu arma. Un martor a salvat victima de la moarte

Spania. Un român și-a agresat iubita, apoi a tras cu arma. Un martor a salvat victima de la moarte. Sursa foto: freepik.com
Poliția Națională investighează evenimentele petrecute, în dimineața de marți,  15 august, în-o parcare din cartierul La Paz din Zaragoza, unde un vecin a auzit mai multe împușcături în timpul unei dispute dintre doi parteneri.

Apelul care  avertiza despre posibile împușcături a fost dat în jurul orei 9:20 și a forțat polițiștii să mobilizeze rapid mai multe patrule.

Persoana care a dat sunat a explicat că discuția a avut loc într-o parcare de la sensul giratoriu Villa de Pau, lângă Parque de la Paz și Paseo de Tierno Galván și Canal Imperial. Mai mult, el a indicat că a văzut un bărbat fugind cu mașină. Când agenții au ajuns la fața locului, au găsit doar femeia, care nu avea răni dar a confirmat că a fost agresată de partenerul ei.

Victima a fost transferată cu o patrulă la secția de poliție, unde a dat declarații și a fost inițiat protocolul pentru cazurile de violență de gen. Femeia le-a spus agenților cine este atacatorul, care, la scurt timp, a fost arestat, scrie presa spaniolă.

 

Românul a fost arestat

 

Acesta este un cetățean de origine română, în vârstă de 51 de ani. Când martorul a explicat că a auzit împușcături în parcarea din cartierul La Paz, la fața locului s-a deplasat și pirotehniștii, care, după ce au examinat în detaliu parcarea a reușit să localizeze un cartuș.

Cartierul General Superior din Aragon a confirmat arestarea bărbatului, dar încă nu a precizat dacă arma a fost recuperată. Femeia este bine și nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Românul a rămas în celula inspecției de gardă așteptând să depună mărturie pentru aceste fapte. 

Alte știri de interes