StiriDiaspora Economie Șoferii de TIR din România nu mai sunt obligați să descarce sau să încarce marfa. Legea a fost promulgată 

Șoferii de TIR din România nu mai sunt obligați să descarce sau să încarce marfa. Legea a fost promulgată 

România și Ungaria au decis să deschidă un nou punct de trecere la frontieră pentru facilitarea traficului rutier / Sursa - pixabay.com
Șoferii de camioane care efectuează transport rutier de marfă cu vehicule de peste 12,5 tone nu mai pot fi obligați să încarce sau să descarce mărfurile transportate.

Președintele Nicușor Dan a promulgat miercuri legea care stabilește clar responsabilitățile în cadrul operațiunilor de încărcare și descărcare și introduce sancțiuni consistente pentru cei care încalcă noile reguli.

Potrivit actului normativ, conducătorii auto ai vehiculelor de transport rutier contra cost de mărfuri cu masa maximă autorizată mai mare de 12,5 tone nu pot fi constrânși de beneficiarii transportului, furnizorii mărfurilor, intermediarii sau reprezentanții acestora să efectueze operațiuni de încărcare ori descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor.

Legea vine în sprijinul șoferilor profesioniști, care de-a lungul timpului au reclamat faptul că erau obligați frecvent să participe la manipularea mărfurilor, deși această activitate nu făcea parte din atribuțiile lor principale.

Nerespectarea prevederilor se sancționează cu amenzi cuprinse între 5.000 și 20.000 de lei, aplicate beneficiarului transportului, furnizorului mărfurilor sau intermediarilor, după caz.

În ce situații există excepții

Noua lege prevede și câteva situații în care șoferii pot participa la operațiunile de descărcare sau încărcare.

Prima excepție vizează transporturile specializate. În aceste cazuri, șoferul poate efectua operațiuni de descărcare doar atunci când natura transportului impune acest lucru, iar contractul individual de muncă sau un act adițional încheiat cu angajatorul prevede în mod expres această posibilitate.

O altă excepție apare atunci când conducătorul auto își exprimă acordul în mod voluntar. Consimțământul trebuie să fie exprimat în formă scrisă, iar activitatea trebuie să respecte toate prevederile privind securitatea și sănătatea în muncă.

În afara acestor situații, șoferii nu pot fi obligați să manipuleze mărfurile transportate.

Contractele care impun astfel de obligații devin nule

Legea stabilește și că orice clauză contractuală prin care un transportator își asumă față de beneficiar, furnizor sau intermediari obligația ca șoferii săi să încarce ori să descarce mărfuri, suporturi sau ambalaje este nulă de drept, dacă nu se încadrează în excepțiile prevăzute de actul normativ.

Mai mult, încălcarea acestei prevederi constituie contravenție și se sancționează cu amendă între 10.000 și 20.000 de lei, aplicată transportatorului.

Bogdan Bolojan este redactor-șef al publicației ȘtiriDiaspora din anul 2017.Are o experiență de 13 ani în presă. A fost asistent de producție TV, apoi reporter de televiziune și în final drumul l-a dus în presa scrisă. A fost timp de doi ani redactor la DCNews.ro, iar apoi a preluat proiectul publicației ȘtiriDiaspora.ro.
Alte știri de interes