StiriDiaspora Știri Șofer român, BLOCAT în Germania: Avea un OBIECT INTERZIS în mașină

Șofer român, BLOCAT în Germania: Avea un OBIECT INTERZIS în mașină

Un șofer român de 24 de ani a fost oprit de un echipaj de poliție în Passau, Germania. Șoferul a trebuit să plătească o amendă de câteva sute de euro și să predea autorităților obiectul periculos pe care îl transporta lângă el.

Luni, 9 noiembrie, la ieșirea din autostrada BAB A3 din Passau Mitte, în jurul orei 17:20, un BMW înregistrat în România a fost verificat de o patrulă de poliție. Șoferul, un român în vârstă de 24 de ani, a putut să ofere ofițerilor documente de identificare corespunzătoare.

Surpriză însă, după ce șoferul a deschis portiera mașinii, iar ofițerii au observat un obiect interzis, o tijă de oțel (un levier), care era ușor accesibilă, în partea dreaptă.

Întrucât achiziția și deținerea unei astfel de tije reprezintă o infracțiune în Germania, în temeiul Legii armelor, obiectul a fost confiscat de poliția federală. După consultarea parchetului, tânărul a trebuit să depună un depozit de garanție de 500 de euro și a putut apoi să-și continue călătoria fără obiectul interzis.

Românul s-a ales cu o plângere penală pentru încălcarea legii armelor, informează Poliția Federală din Passau prin intermediul unui comunicat de presă.

[citeste si]

Alte știri de interes