StiriDiaspora Economie Românii țin în viață „aurul alb” al Germaniei. Vor fi înlocuiți de roboți la culesul sparanghelului?

Românii țin în viață „aurul alb” al Germaniei. Vor fi înlocuiți de roboți la culesul sparanghelului?

Lucrătorii români sunt esențiali pentru fermierii germani
În regiunea Beelitz, considerată capitala sparanghelului alb din Germania, tehnologia își face loc tot mai mult în agricultură.

Cu toate acestea, atunci atunci când vine vorba despre recoltarea unuia dintre cele mai apreciate produse agricole germane, fermierii spun că oamenii rămân deocamdată indispensabili. Iar dintre aceștia, românii reprezintă principala forță de muncă.

Pe aproximativ 1.200 de hectare cultivate cu sparanghel, recoltarea se face în continuare aproape exclusiv manual. Fiecare tijă trebuie extrasă cu grijă din pământ, la momentul potrivit, pentru a evita deteriorarea sau schimbarea culorii. Este o muncă solicitantă, care necesită experiență și viteză, motiv pentru care fermierii se bazează an de an pe muncitori sezonieri veniți din România.

85% din angajații sezonieri sunt români 

Potrivit datelor din regiune, aproximativ 85% dintre cei aproape 2.500 de lucrători sezonieri care participă la campania de recoltare din Beelitz sunt români. Restul provin în principal din Polonia, iar într-o măsură mai mică din alte țări est-europene.

Printre ei se află și Alexandru Serdean, un tânăr român care poate recolta până la 200 de kilograme de sparanghel într-o singură zi. Programul începe înainte de răsărit, iar munca se desfășoară în două ture. După câteva luni de sezon, mulți dintre muncitori reușesc să economisească sume importante pe care le trimit familiilor din țară.

Fermierii din zonă recunosc deschis că fără acești lucrători sezonieri producția ar avea serios de suferit. Pentru mulți dintre ei, colaborarea cu muncitorii români durează de ani de zile și reprezintă o componentă esențială a afacerii.

Automatizarea a avansat semnificativ în etapele care urmează recoltării. În centrele moderne de procesare, sparanghelul este spălat, sortat cu ajutorul camerelor video, calibrat și ambalat aproape fără intervenție umană. Pe câmp sunt utilizate și utilaje speciale care ridică foliile de protecție și reduc efortul fizic al lucrătorilor.

Cu toate acestea, roboții capabili să recolteze sparanghel alb la standardele cerute de piața germană sunt încă foarte costisitori și nu oferă precizia necesară. Un astfel de echipament poate costa sute de mii de euro, iar fermierii spun că investiția nu este încă justificată economic.

Costurile cresc, iar fermierii caută soluții

Presiunea financiară este tot mai mare. Costurile cu salariile, transportul, cazarea și energia au crescut în ultimii ani, iar concurența produselor importate, mai ieftine, pune presiune suplimentară asupra producătorilor germani.

În aceste condiții, mulți agricultori urmăresc cu interes evoluția tehnologiilor bazate pe inteligență artificială și robotică. Totuși, în prezent nu există o alternativă viabilă care să poată înlocui complet munca oamenilor pe câmpurile de sparanghel.

„Aurul alb” al Germaniei depinde încă de muncitorii români

Deși viitorul agriculturii pare tot mai automatizat, realitatea din Beelitz arată că sparanghelul german continuă să depindă în mare măsură de munca sezonierilor din România. În fiecare primăvară, mii de români ajung în fermele germane pentru a asigura recoltarea unuia dintre cele mai apreciate produse agricole din această țară.

Pentru fermieri, aceștia reprezintă în continuare o resursă esențială. Iar până când roboții vor putea lucra la aceeași viteză și cu aceeași precizie, „aurul alb” al Germaniei va continua să fie cules, în mare parte, de mâinile românilor.

Bogdan Bolojan este redactor-șef al publicației ȘtiriDiaspora din anul 2017.Are o experiență de 13 ani în presă. A fost asistent de producție TV, apoi reporter de televiziune și în final drumul l-a dus în presa scrisă. A fost timp de doi ani redactor la DCNews.ro, iar apoi a preluat proiectul publicației ȘtiriDiaspora.ro.
Alte știri de interes