Un român în vârstă de 46 de ani a fost depistat joi conducând cu 221 km/h pe autostrada de Vest (A1), în zona districtului St. Pölten, depășind cu aproape 100 km/h limita legală de 130 km/h. Incidentul a avut loc în jurul orei 13:05, când polițiștii de la secția de autostradă Alland au observat viteza excesivă și au procedat imediat la oprirea autoturismului pentru verificări.
Potrivit autorităților, încălcarea gravă a regulilor de circulație a atras sancțiuni imediate. Permisul de conducere al șoferului a fost suspendat pe loc, iar vehiculul a fost confiscat de poliție. Totodată, bărbatul a fost obligat să achite o cauțiune.
Cazul va fi înaintat autorității administrative districtuale competente, care va decide măsurile suplimentare ce se impun în urma depășirii extreme a limitei de viteză, scrie publicația Kosmo.at.

Reguli stricte în Austria privind viteza excesivă
Austria are unele dintre cele mai stricte reglementări din Europa în ceea ce privește depășirea limitei de viteză. Potrivit legislației în vigoare, șoferii care circulă cu peste 80 km/h peste limita admisă pe autostradă pot rămâne fără permis pe loc, iar vehiculul le poate fi confiscat în cazurile considerate „deosebit de periculoase”. Aceste măsuri fac parte din pachetul legislativ „Raserpaket”, introdus pentru a descuraja comportamentele extreme în trafic.
Confiscarea autovehiculului este posibilă chiar de la prima abatere, iar șoferii riscă ulterior amenzi de ordinul miilor de euro, precum și interdicții de a conduce pe teritoriul Austriei pentru perioade lungi. Autoritățile subliniază că aplicarea acestor sancțiuni urmărește reducerea numărului de accidente grave și limitarea fenomenului șoferilor care tratează autostrăzile ca piste de viteză.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News

