Incidentul a avut loc în noaptea de miercuri spre joi, într-un cartier din Milano, iar primele cercetări indică faptul că nu a fost vorba despre implicarea unei alte persoane, ci despre o tentativă de sinucidere. Carabinierii încearcă acum să stabilească exact succesiunea evenimentelor și contextul în care românul a ajuns să ia această decizie dramatică.
Potrivit informațiilor făcute publice de presa italiană, bărbatul s-a deplasat cu autoturismul în fața locuinței fostei iubite. La un moment dat, în timp ce vorbea cu aceasta prin intermediul unui apel video, și-ar fi turnat un lichid inflamabil asupra corpului sau în interiorul mașinii, după care și-a dat foc.
Femeia a declarat ulterior anchetatorilor că îl avea în acel moment în apel video și că a asistat, practic, la desfășurarea tragediei. Declarația ei este considerată esențială pentru reconstituirea ultimelor minute dinaintea incendiului. În câteva secunde, autoturismul a fost cuprins de flăcări.
A încercat să se salveze în ultimul moment
Anchetatorii au stabilit că, după izbucnirea incendiului, românul a încercat instinctiv să scape din mașină. A reușit să deschidă portiera și s-a aruncat afară din autoturism, însă avea deja arsuri extrem de grave pe o mare parte a corpului. Echipajele de intervenție sosite la fața locului l-au găsit întins pe asfalt, lângă mașina incendiată, cu portiera deschisă. Imaginea sugerează că, în ultimele clipe, bărbatul a încercat disperat să se salveze, însă nu a mai avut puterea să se îndepărteze de vehicul.
Pompierii au stins rapid incendiul, iar medicii de pe ambulanță au început imediat manevrele de stabilizare.
Victima a fost transportată în stare critică la Spitalul Niguarda din Milano, unul dintre cele mai importante centre medicale din nordul Italiei, unde există o secție specializată în tratarea marilor arși.
Medicii au constatat că românul a suferit arsuri severe pe mare parte din suprafața corpului, prognosticul fiind rezervat. Potrivit informațiilor disponibile până în acest moment, viața lui este în continuare în pericol.
Fosta parteneră, audiată de carabinieri
După incident, femeia a fost audiată de carabinieri. Ea le-a explicat anchetatorilor că relația dintre cei doi se încheiase și că, în momentul tragediei, vorbeau prin apel video. Autoritățile verifică acum dacă înainte de gestul extrem au existat amenințări, mesaje sau alte episoade care ar putea explica ceea ce s-a întâmplat. În acest moment nu există indicii că femeia ar avea vreo implicare în incident.
Carabinierii au efectuat cercetări la locul incidentului, au ridicat probe din autoturism și analizează imaginile surprinse de camerele de supraveghere din zonă. De asemenea, urmează să fie analizate telefonul mobil al victimei și istoricul convorbirilor, pentru a se stabili dacă înainte de tragedie au existat mesaje sau conversații relevante. Ancheta rămâne deschisă până la clarificarea tuturor împrejurărilor.
Deocamdată, autoritățile italiene nu au făcut publice identitatea bărbatului și nici localitatea din România din care provine.
Dacă starea lui de sănătate va permite, acesta urmează să fie audiat pentru a explica motivele care l-au determinat să recurgă la gestul extrem.