La două zile după tragedia care a zguduit comunitatea românească din Torino, familia Mihaelei Belecciu, românca de 39 de ani care și-a ucis fiica de 13 ani, după care și-a luat viața într-un apartament din cartierul Parella, iese public și acuză că femeia a cerut ajutor luni la rând, fără ca cineva să intervină.
Potrivit Corriere della Sera, înainte de a muri, Mihaela i-a lăsat fiicei sale mai mari, în vârstă de 20 de ani, un bilet cu un singur mesaj: „Uită-te în telefon." Alături de bilet se aflau și codurile de acces ale dispozitivului mobil.
Anchetatorii încearcă acum să descifreze ce anume a vrut femeia să transmită prin acest gest. „Ceva trebuie să existe în acel telefon. Cerem doar să iasă adevărul la iveală. Sora noastră era victima unei relații toxice care a devastat-o psihologic", a declarat fratele Mihaelei, citat de presa din Italia.
Soțul româncei a plecat în Elveția
Potrivit rudelor Mihaelei, stărea psihică a femeii a început să se deterioreze odată cu plecarea soțului său în Elveția, unde acesta s-a mutat pentru serviciu cu mai bine de un an în urmă. Inițial, totul părea să decurgă normal, însă familia spune că au ieșit la iveală în scurt timp numeroase minciuni.
Bărbatul a încetat să îi mai trimită bani și îi spunea că nu poate reveni în Italia. Ruptura definitivă a venit în luna februarie, când Mihaela i-a cerut explicații, iar el i-a trimis un selfie în care apărea alături de altă femeie, cerându-i totodată să nu îl mai contacteze.
„Din acel moment, sora noastră a pierdut contactul cu realitatea", spun rudele.
„Își bătea joc de ea, o manipula în funcție de propriile interese. O amenința că nu îi va mai da bani, că nu o va ajuta cu fiicele și că îi va lua copilul. Îi atribuia întreaga vină pentru destrămarea căsniciei", susțin apropiații.
Mihaela a mai încercat să se sinucidă
Românca a mai încercat să se sinucidă. În luna martie, ar fi încercat să se stranguleze. Câteva săptămâni mai târziu, ar fi ingerat mai multe medicamente. De fiecare dată, familia a mers cu ea la spital și a cerut internarea.
„Ni s-a răspuns că internarea nu este posibilă fără consimțământul ei și că nu părea agresivă. A fost trimisă acasă. Am cerut ajutor și centrului de sănătate mintală, dar nu existau programări disponibile înainte de luna septembrie", povestesc fratele și sora ei.
Rudele au apelat până și la carabinieri. „Când își pierdea controlul, chemam carabinierii. Ni s-a spus că vor trimite asistenți sociali. Nu a venit nimeni. Am precizat de fiecare dată că în casă se afla și o minoră și că sora noastră avea nevoie urgentă de ajutor, dar nu am fost ascultați", spun aceștia.
Ce s-a întâmplat în seara dinaintea tragediei
Chiar sâmbătă, cu o zi înainte de tragedie, fostul soț i-ar fi trimis din nou Mihaelei o fotografie cu o altă femeie, cerându-i să îl lase în pace. Seara, familia a scos-o în oraș încercând să o liniștească, însă femeia a început să își piardă controlul.
A fost chemată ambulanța, rudele cerând din nou internarea. Răspunsul primit a fost că persoanele care anunță că se vor sinucide, de regulă, nu o fac. A doua zi, tragedia s-a produs.
Avocatul familiei, Maurizio Punturieri, a anunțat că a primit mandat pentru a analiza întreaga situație și pentru a verifica dacă au existat responsabilități, inclusiv prin omisiune, din partea instituțiilor și serviciilor sociale contactate de-a lungul acestor luni.
„Nu căutăm un vinovat cu orice preț, dar vrem să se atragă atenția asupra necesității de a interveni rapid în astfel de situații, fără excese de birocrație", a precizat avocatul.