Alte 53 de cazuri de rujeolă au fost confirmate în ultima săptămână în 5 judeţe din România. Numărul total al îmbolnăvirilor a ajuns la 19.381, anunţă Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile.
Numărul total de cazuri confirmate cu rujeolă în România raportate până vineri, 14 februarie, este de 19.381, din care 64 de decese.
În ultima săptămână, au fost raportate 35 de cazuri nou confirmate în Suceava, câte 6 în Caraș-Severin și Timiș, 5 în Brașov și 1 în Arad, potrivit Mediafax.
Rujeola (pojarul) este o boală infecţioasă care adesea duce la complicaţii. Astfel, potrivit Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile, din patru persoane care fac rujeolă, una are nevoie de spitalizare, iar pentru unul din 1.000 de bolnavi de rujeolă, boala este mortală.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
cazuri rujeola
rujeola
Româncă, revoltată că i s-au cerut bani la toaletă la Bâlea Lac: "Nu este normal"
Bogdan Bolojan /
06 iul 2025, 15:17
O postare publică a unei turiste românce a stârnit valuri de reacții și controverse în mediul online, după ce aceasta a relatat experiența trăită la Cabana Bâlea Lac. Revoltată de faptul că i s-au cerut 3 lei pentru a avea acces la toaletă, fără să fie clientă a restaurantului, femeia a criticat dur lipsa de umanitate a administrației, spunând că este inadmisibil ca nevoile fiziologice să fie condiționate de plată într-un spațiu montan foarte circulat de turiști.