România - Feroe, rezultat FINAL. Preliminarii Euro 2020

Liviu Ludovic |
Data actualizării: | Data publicării:

Rezultat România - Insulele Feroe. Etapa a doua a calificărilor pentru EURO 2020. Meciul se joacă marţi, la Cluj Napoca, şi va fi Live Text pe ȘtiriDiaspora începând cu ora 21:45. Rezultat FINAL: România învinge cu scorul de 4-1.

Naţionala de fotbal a României a obţinut prima sa victorie din Grupa F a preliminariilor EURO 2020, 4-1 (3-1) cu reprezentativa Insulelor Feroe, marţi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca.

România - Insulele Feroe LIVE TEXT.

FINAL de meci. România câștigă cu scorul de 4-1.

Repriza II

Min. 90 - Se arată 3 minute de prelungiri de la margine.

Min. 85 - Dragoș Grigore vede cartonașul galben pentru un fault stupid la mijlocul terenului.

Min. 83 - Cartonaș galben pentru Frederiksberg.

Min. 78 - Schimbare la România. Iese Stanciu, întră Denis Man.

Min. 77 - OCAZIE bună a României. Răzvan Marin șutează puternic, dar portarul feroezilor respinge.

Min. 69 - Schimbare în echipa României. Keseru este schimbat cu Cicâldău.

Min. 63 - GOOOL, România! Pușcaș înscrie pentru 4-1, din pasa lui Chipciu. Reușită superbă a atacantului lui Palermo, care înscrie cu un șut spectaculos de la 16 metri.

Min. 60 - În ultimele minute se joacă aproape de careul feroezilor, însă jucătorii noștri nu reușesc să mai găsească drumul spre poartă.

Min. 54  - Ocazie bună a feroezilor. Tătărușanu respinge un șut puternic.

Min. 51 - OCAZIE uriașa a României. Pușcaș centrează în fața porții, Ianis Hagi ratează de la 4 metri.

Min. 50 - Faza bună a României: Stanciu șutează puternic dar portarul respinge.

Min. 48 - Chipciu vede cartonaș galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Min. 46 - A început repriza a doua. Ianis Hagi a intrat în locul lui Benzar. Chipciu evoluează acum pe postul de fundaș.

Repriza I

Pauza la Cluj. România conduce cu scorul de 3-1.

Min. 45 - Meciul s-a mai calmat. Echipa României combină la mijlocul terenului. 3 minute de prelungiri.

Min. 40 - Penalty pentru Insulele Feroe. Înscrie Davidsen. Scor: 3-1. Faultul a fost făcut de Moți, care a încasat și un cartonaș galben.

Min. 32 GOOOOL, România! Keseru face 3-0. Claudiu a reluat mingea în plasă după o bâlbă a fundașilor adverși.

Min. 29 GOOOL, România! Keseru duce scorul la 2-0 după o fază încâlcită în careu.

Min. 26 GOOOL! România deschide scorul la Cluj. Deac reia în plasă o centrare de la Nicușor Stanciu. Scor: 1-0

Min. 22 - Meciul are un ritm slab, băieții noștri nereușind să găsească drumul spre poartă.

Min. 16. Primul cartonaș galben. Joensen este avertizat.

Min. 14 - Acțiune bună a României. Stanciu trimite în fața porții, dar nu apare nimeni care să împingă mingea în plasă.

Min. 11 - O acțiune periculoasă a oaspeților în jumătatea României se încheie cu un corner.

Min. 7 - Prima acțiune în careul României. Feroezii au beneficiat de un OUT și au aruncat mingea în careu. Tătărușanu a reținut.

Min. 5 - România începe bine meciul, fiind prezentă în terenul advers. Pușcaș, aproape de o reluare cu capul spre poarta adversă.

Min. 1 - Fluier de start în partida din această seară.

UPDATE 3 Echipele de start

România: 12. Ciprian Tătăruşanu (căpitan) - 2. Romario Benzar, 21. Dragoş Grigore, 4. Cosmin Moţi, 11. Nicuşor Bancu - 17. Ciprian Deac, 10. Nicolae Stanciu, 18. Răzvan Marin, 7. Alexandru Chipciu - 9. George Puşcaş, 13. Claudiu Keşeru.

Selecţioner: Cosmin Contra.

Rezerve: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă - 3. Ionuţ Nedelcearu, 5. Tudor Băluţă, 6. Cristian Manea, 8. Ianis Hagi, 14. Alexandru Cicâldău, 15. Paul Anton, 19. Andrei Ivan, 20. Dan Nistor, 22. Cristian Săpunaru, 23. Dennis Man.

Feroe: 1. Gunnar Nielsen - 9. Gilli Rolantsson, 4. Atli Gregersen (căpitan), 15. Odmar Faero, 3. Viljormur Davidsen - 7. Kaj Bartalsstovu, 8. Brandur Hendriksson, 18. Heini Vatnsdal, 16. Rene Joensen - 6. Hallur Hansson - 11. Klamint Olsen.

Selecţioner: Lars Olsen.

Rezerve: 12. Teitur Gestsson, 23. Karstin Hansen - 5. Bartal Wardum, 13. Rogvi Baldvinsson, 2. Magnus Egilsson, 10. Solvi Vatnhamar, 17. Arni Frederiksberg, 19. Jakup Thomsen.

Arbitru: Halil Umut Meler; arbitri asistenţi: Esat Sancaktar, Ibrahim Caglar Uyarcan; arbitru de rezervă: Mete Kalkavan (toţi din Turcia)
Delegat UEFA: Marton Esterhazy (Ungaria), observator UEFA pentru arbitri: Igor Pristovnik (Croaţia)

UPDATE 2: Cristi Săpunaru acuză o durere la spate cu puțin timp înainte de începerea meciului și ar putea rata duelul.

UPDATE 1: Alex Mitriță nu va intra în teren cu Insulele Feroe. Fotbalistul de la New York City FC va urmări meciul din tribune.

Partida dintre România și Insulelele Feroe, din preliminariile EURO 2020, este programată marți, 26 martie, de la ora 21:45, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca. Naționala României dispută cel de-al doilea meci din preliminariile EURO 2020, după eșecul la limită din Suedia, scor 2-1.

„Avem spirit și am demonstrat mereu asta. În Suedia ne-a lipsit și norocul, poate dacă marcam în prelungiri... Haideți să construim, să nu distrugem tot de la primul meci. Vom vedea o echipă a României puternică , o echipă care să câștige primele puncte din această grupă", a transmis pe site-ul FRF selecționerul Cosmin Contra.

Istoric

În 6 întâlniri disputate până acum între România și Feroe, tricolorii le-au câștigat pe toate. Golaveraj 19-1. Ultimele confruntări au fost în preliminariile EURO 2016, 1-0 la Ploiești (gol Keșeru) și 3-0 în deplasare (dublă Budescu și Maxim).