Preşedintele Iohannis: Îi dorim regelui Charles al III-lea o recuperare completă

regele-charles-al-iii-lea--primit-de-presedintele-iohannis-la-palatul-cotroceni
Regele Charles al III-lea, primit de președintele Iohannis la Palatul Cotroceni. Sursa foto: captura video
Mesajul președintelui Klaus Iohannis pentru regele Charles al III-lea.

Preşedintele Klaus Iohannis i-a trimis marţi regelui Charles al III-lea, bolnav de cancer, recuperare completă.

"Gândurile noastre se îndreaptă către Majestatea Sa Regele Charles al III-lea şi familia regală, precum şi către poporul Regatului Unit în aceste momente dificile. Îi dorim Majestăţii Sale o recuperare completă", a scris şeful statului, pe reţeaua de socializare X.

Cancerul regelui Carol al III-lea a fost descoperit în timpul unei operaţii recente la prostată.

La nouă luni după ce a fost încoronat, suveranul în vârstă de 75 de ani nu intenţionează însă să îşi înceteze complet activităţile de şef de stat al Regatului Unit, dar şi al altor 14 ţări, a anunţat luni Palatul Buckingham.

Palatul a precizat că problema de sănătate a regelui nu este un cancer de prostată.

Jurnalist cu peste 15 ani de experiență, specializat în monitorizare media, analiză de conținut și comunicare strategică. Redactor-șef adjunct al portalului ȘtiriDiaspora.ro și realizator al emisiunii „Departe de România”, care aduce în prim-plan vocile românilor din diaspora.
Alte știri de interes
x close