Premierul britanic Keir Starmer a anunţat luni că va demisiona din funcţia de şef al guvernului şi a promis că va face tot ce-i stă în putere pentru a gestiona un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters.
"Voi solicita Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar, în care perioada de depunere a candidaturilor să înceapă pe 9 iulie și să se încheie înainte de vacanța parlamentară de vară.
În cazul unei competiții pentru funcția de lider, acest lucru va asigura numirea unui nou lider înainte de reluarea lucrărilor Parlamentului în septembrie.
Voi rămâne în funcția de prim-ministru până la finalizarea competiției și voi face tot ce îmi stă în putință pentru a asigura o predare ordonată a puterii", a spus Starmer.
Starmer afirmă că acceptă cu demnitate decizia de a pleca.
"Întrebarea pe care și-o pune acum partidul meu este dacă eu sunt persoana cea mai potrivită pentru a ne conduce în următoarele alegeri generale.
Am auzit răspunsul grupului parlamentar al partidului meu la această întrebare și accept acest răspuns cu demnitate. Fiecare decizie pe care am luat-o a avut ca scop punerea pe primul plan a țării pe care o iubesc. De aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist.
Am vorbit cu Majestatea Sa Regele în această dimineață pentru a-l informa cu privire la decizia mea", a mai spus premierul britanic.