Pilotul Formula 2 Anthoine Hubert a MURIT după un accident oribil în timpul MP al Belgiei | VIDEO

Liviu Ludovic |
Data actualizării: | Data publicării:

Anthoine Hubert, pilot francez de Formula 2, a murit după un accident grav care s-a produs sâmbătă, pe circuitul Spa-Francorchamps, în timpul Marelui Premiu de Formula 2 al Belgiei. În urma acestui incident, cursa a fost oprită definitiv.

Oribilul accident s-a petrecut în turul al doilea al cursei din Belgia. Potrivit site-ului motorsport.com, un monopost a lovit parapetul de protecţie de pe marginea dreaptă a circuitului, a ricoşat pe pistă şi a fost izbit în plin de altă maşină, pilotată de Juan Manuel Correa.

Accident Formula 2 - Anthoine Hubert a murit la numai 22 de ani

Anthoine Hubert, pilotul francez în vârstă de 22 de ani, se afla la volanul maşinii ce a lovit parapetul.

Juan Manuel Correa, pilotul celui de-al doiela monopost implicat în accident, este în stare stabilă, fiind transportat de urgență la spital. Al treilea pilot implicat în acest incident, Marino Sato, a scăpat cu doar câteva vânătăi, plecând pe picioarele sale.

Hubert a câștigat două curse de Formula 2 în acest sezon, Monaco și Franța, fiind clasat pe locul opt în campionat.

Formula 2 este antecamera mai celebrei competiții Formulei 1, cei mai buni piloţi din această categorie promovând în Marele Circ.