Ministerul Sănătăţii din Italia, a plasat miercuri 16 dintre cele mai mari 27 de oraşe din ţară sub cod roşu din cauza pericolului reprezentat de temperaturile ridicate, în contextul valului de caniculă care afectează o mare parte din Europa de Vest, transmite agenţia de presă ANSA.
Latina s-a alăturat miercuri celor 15 oraşe aflate deja sub cod roşu de caniculă. Acestea sunt: Ancona, Bologna, Bolzano, Brescia, Florenţa, Frosinone, Milano, Perugia, Pescara, Rieti, Roma, Torino, Verona, Veneţia şi Viterbo.
Bari se va alătura joi oraşelor aflate în alertă maximă, numărul total al acestora urmând să urce astfel la 17.
Sistemul de alertă al Ministerului Sănătăţii are trei niveluri, pe lângă nivelul zero (verde): nivelul unu (galben) reprezintă o pre-alertă, în timp ce nivelul doi (portocaliu) înseamnă că temperaturile şi condiţiile meteorologice pot prezenta riscuri pentru sănătate, în special pentru grupurile vulnerabile, precum persoanele în vârstă şi bolnavii.
Nivelul trei (roşu) înseamnă că temperaturile ridicate reprezintă un risc pentru sănătatea populaţiei generale, nu doar pentru cea a persoanelor din grupurile vulnerabile.