Purtătorul de cuvânt al PSD, Lia Olguța Vasilescu, a comentat, în această seară, la Antena 3, discursul președintelui Klaus Iohannis de astăzi din Parlament.
 
	
            
                                            „Astăzi poate că nu așteptam mulțumiri de la președintele Iohannis, că nu ne așteptam la așa ceva, însă mă așteptam ca să își aroge și meritele acestei guvernări. Nu știu dacă ați urmărit discursul, dar la un moment dat a vorbit că el a dat 2% din bugetul național către Armată și că este o obligație pe care și-a asumat-o el. 
Citește și Iohannis, DISCURS în Plenul Parlamentului. VIDEO
Dacă el este așa de important și face bugetul României nu știu de ce nu și-a dat un buget mai mare la Administrația Prezidențială. Una peste alta, cred că discursul a fost mai mult decât penibil. Să ai în sală atâția ambasadori și invitați de marcă și să te comporți ca pe maidan, în niciun caz nu a făcut cinste lui și evenimentului în sine”, a spus Lia Olguța Vasilescu la Antena 3.
 
               	
                
                        
                                                    
            
            
            
  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
 
                                    
        
         
         
    
    Muncitorul român care a stat ore întregi sub dărâmături, la Roma, a fost salvat. Oamenii au aplaudat intervenția
    
                                Gabriel Nuță-Stoica                                      / 
                03 noi 2025, 23:39
    
    
			
		    
      După mai bine de zece ore de intervenții contra cronometru, pompierii italieni au reușit să-l salveze pe Octavian, muncitorul român de 66 de ani prins sub dărâmăturile turnului Torre dei Conti, clădire medievală aflată în renovare, care s-a prăbușit parțial luni, în centrul Romei, la mică distanță de Colosseum. În momentul în care pompierii l-au scos din turn, oamenii adunați la fața locului au aplaudat și au strigat de bucurie. După ce a fost evaluat timp de câteva minute în salvarea adusă special la fața locului, românul a fost transportat la spital. Se pare că starea sa este una destul de gravă.