Președintele Klaus Iohannis i-a felicitat pe liderii PNL, USR PLUS și UDMR pentru formalizarea coaliției. La consultări participă și Florin Cîțu, propus de cele trei formațiuni pentru a fi desemnat să formeze noul Executiv. 
 
	
            
                                            Președintele Klaus Iohannis i-a felicitat pe liderii coaliției care au mers la Palatul Cotroceni pentru a-l propune pe Florin Cîțu premier.
"Felicitări pentru formalizarea coaliției. Felicitări pentru viteza cu care ați reușit să promovați demersurile în Parlament. Recunosc că este prima dată când văd un Parlament constituit și cu conducerile alese într-o zi și un pic, ceea ce este...”, a spus Iohannis, care a fost întrerupt de președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, care a ținut să precizeze că a fost vorba de o zi "și un pic de noapte”.
Iohannis a fost amuzat de situație și a replicat: "Excelent”.
               	
                
                        
                                                    
            
            
            
  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
 
                                    
        
         
         
    
    Muncitorul român care a stat ore întregi sub dărâmături, la Roma, a fost salvat. Oamenii au aplaudat intervenția
    
                                Gabriel Nuță-Stoica                                      / 
                03 noi 2025, 23:39
    
    
			
		    
      După mai bine de zece ore de intervenții contra cronometru, pompierii italieni au reușit să-l salveze pe Octavian, muncitorul român de 66 de ani prins sub dărâmăturile turnului Torre dei Conti, clădire medievală aflată în renovare, care s-a prăbușit parțial luni, în centrul Romei, la mică distanță de Colosseum. În momentul în care pompierii l-au scos din turn, oamenii adunați la fața locului au aplaudat și au strigat de bucurie. După ce a fost evaluat timp de câteva minute în salvarea adusă special la fața locului, românul a fost transportat la spital. Se pare că starea sa este una destul de gravă.