FC Farul - HJK Helsinki, rezultat final. Echipa lui Hagi, aproape de grupele Conference League

Bogdan Bolojan |
Data publicării:
Galatasaray, mesaj special de ziua lui Gică Hagi. „Regele” a împlinit 59 de ani / Foto: Captură video youtube

FC Farul Constanța a învins-o pe teren propriu pe HJK Helsinki, cu 2-1, în prima manșa playoff-ului Conference League.

Meciul tur s-a disputat pe stadionul din Ovidiu. Farul a fost condusă cu 1-0, dar a reușit o răsturnare spectaculoasă de scor.

HJK Helsinki a reușit să deschidă scorul în meciul de la Ovidiu în minutul 50. Joona Toivio, fundașul central în vârstă de 35 de ani al echipei finlandeze, a marcat după ce s-a înălțat peste apărarea constănțeană și l-a învins pe portarul Marian Aioani cu un șut precis din apropierea porții. Golul a venit în urma unei acțiuni în care Dan Sîrbu, fundașul dreapta în vârstă de 20 de ani al gazdelor, a fost depășit foarte ușor, după o lovitură de colț.

Gică Hagi a insistat cu Rivaldinho, care nu a jucat deloc bine, iar acesta, deși atrăgea antipatia publicului și chiar a comentatorilor a reușit să înscrie total neașteptat.

Rivaldinho, jucătorul brazilian, a restabilit egalitatea pentru echipa sa la doar opt minute distanță. Pasa lui Constantin Budescu a fost esențială în această acțiune, angajându-l excelent cu o pasă care l-a pus pe Rivaldinho într-o poziție favorabilă. Brazilianul a avansat cu determinare și a înscris cu un șut precis la nivelul solului din afara careului de 16 metri. Valabilitatea golului a fost verificată și cu sistemul VAR, dând ceva emoții spectatorilor.

Golul victoriei a fost marcat tot după o mișcare inspirată a lui Gică Hagi.

Mihai Popescu, care tocmai intrase pe teren, a adus bucuria suporterilor constănțeni prin golul de 2-1 marcat în minutul 82. Aflat în colțul mic al careului de șase metri, el a reușit un șut rapid, la prima atingere în meci, surprinzând portarul finlandez și aducând echipa sa în avantaj.

Calificarea se va decide la Helsinki, dar Farul pornește acum cu prima șansă.