Alexandra Curtache |
Data publicării:
Derby-ul dintre Universitatea Cluj şi CFR Cluj s-a terminat (1-1) în Cupa României / Foto: Captură video youtube

Universitatea Cluj şi CFR Cluj au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), joi seara, pe Cluj Arena, într-un meci din Grupa C a Cupei României la fotbal.

Campioana a deschis scorul rapid, prin Daniel Bîrligea (2), dar Universitatea a egalat în repriza secundă, prin autogolul brazilianului Roger Junio (64), care a deviat involuntar în propria poartă mingea şutată de Ioan Filip.

Cele două echipe se vor întâlni din nou duminică, tot pe Cluj Arena, în ultima etapă a turului Superligii.

În celelalte meciuri din grupă, marţi, Rapid a învins-o pe CSC Dumbrăviţa cu 4-1, iar Farul a remizat în deplasare cu CSM Alexandria, 2-2.

FC Universitatea Cluj - FC CFR 1907 Cluj 1-1 (0-1), Cluj Arena - Cluj-Napoca

Au marcat: Roger Junio (64, autogol), respectiv Daniel Bîrligea (2).

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Ferencz Tunyogi (Zalău); al patrulea oficial: Szabolcs Kovacs (Carei)

Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Victor Radu (Bucureşti), conform Agerpres.

'U' Cluj - CFR Cluj 1-1. UTA - FCSB 2-2. Petrolul - Sepsi 1-3. Iată rezultatele

Au fost însă și surprize. CSM Alexandria, din Liga 3, a fost egala liderului din Liga 2, Farul, 2-2, iar Ocna Mureș a trecut cu 1-0 de Chindia. Spectacol totsal a fost în Petrolul - Sepsi, scor 1-3, iar meciul FCSB - UTA s-a încheiat cu 4 cartonașe roșii în ultimele 11 minute.