David Popovici, campion european de juniori la 200 m liber

Echipa Stiri Diaspora |
Data actualizării: | Data publicării:

David Popovici a câștigat miercuri după-amiază medalia de aur în proba de 200 m liber, în cadrul Campionatului European de Natație pentru Juniori, desfășurat în noul bazin de la Otopeni.

Înotătorul român David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 45/100.

Românul a condus pe întreaga durată a probei și a dat senzația că nu se pune problema învingătorului. Popovici a întors primul după fiecare lungime de bazin și a terminat cu o lungime de corp înaintea urmăritorilor săi, cu aproape 2 secunde avans.

Dublul campion mondial de seniori, care se calificase în finală cu al doilea timp, şi-a apărat astfel titlul la 200 m liber cucerit anul trecut la Europenele de juniori de la Roma. Popovici deţine şi recordul probei de 200 m liber la juniori, 1 min 43 sec 21/100, stabilit la 20 iunie 2022 la Campionatele Mondiale de seniori de la Budapesta.

Podiumul probei de 200 m liber a fost completat cu Lorenzo Galossi (Italia), cu 1 min 47 sec 71/100  şi Jacob Whittle (Marea Britanie), cu 1 min 47 sec 85/100.

Tot în această seară, Popovici va concura în finala probei de ştafetă combinată, alături de Ştefan Cozma, Anastasia Bako şi Irina-Ana Preda. Ştafeta combinată de 4x100 m liber a României s-a calificat în ultimul act cu al şaselea timp.

David Popovici (17 ani) a cucerit prima sa medalie de aur la CE de juniori de la Otopeni, marţi, în proba de ştafetă 4x100 m masculin. România, în formula David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a urcat pe prima treaptă a podiumului, impunându-se în finală cu timpul de 3min18sec93/100.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.

Cu o zi înainte, echipa României a obținut medalia de aur la 4x100m liber

Ştafeta României, în componenţa David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a adus prima medalie aur delegaţiei noastre la Campionatele Europene de înot pentru juniori, în finala de 4x100 m liber, după un duel entuziasmant cu Marea Britanie, clasată pe locul doi.

David Popovici a fost în primul schimb şi a terminat pe primul loc după o sută de metri, dar britanicii au trecut la cârmă la 200 şi 300 m, pentru ca la ultimul schimb, Patrick Dinu să reuşească o cursă fantastică de recuperare şi să ducă România pe primul loc cu timpul de 3min18sec93/100. Podiumul a fost completat de Marea Britanie (3min19sec01/100) şi de Italia (3min19sec42/100).

În finala de la 4x100 m liber fete, România în componenţa Bianca Costea, Irina Ana Preda, Anastasia Bako şi Aimee Rebecca Diaconescu, a obţinut un merituos loc 5 cu timpul de 3min48sec37/100. Pe podium au urcat Italia (3min42sec98/100), Franţa (3min43sec49/100) şi Germania (3min45sec63/100).

După cum s-a anunţat, David Popovici, dublu campion mondial de seniori, s-a calificat cu al doilea timp în finala probei de 200 m liber, marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni.

David Popovici, 17 ani, a câştigat a doua semifinală de la 200 m liber, cu timpul de 1min47sec93/100, dar a acces în finală cu al doilea timp, fiind depăşit de italianul Lorenzo Galossi, care s-a impus în prima semifinală cu 1min47sec73/100. Finala probei de 200 m liber are loc miercuri de la ora 17:07.

La 50 m spate fete, Rebecca Aimee Diaconescu a ocupat locul 4 în a doua semifinală şi a prins ultimul loc în finală cu timpul de 29sec34/100. Finala de la 50 m spate fete este prevăzută miercuri de la ora 17:14.

A doua reprezentantă a noastră în semifinalele acestei probe, Aissia Claudia Prisecariu, a ocupat locul şapte în prima semifinală, cu 29sec83/100, şi nu a prins finala.

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete.