Doi frați români au murit după ce și-au lăsat părinții la muncă în Germania și se întorceau în România
21 Februarie 2026
Potrivit acestuia, reprezentanţii MMJS, ai Ministerului Românilor de Pretutindeni şi ai Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă vor fi prezenţi în ţările Uniunii Europene pentru a prezenta ofertele de locuri de muncă din România.
În acelaşi timp, va fi creată o platformă on-line cu oferte clare de locuri de muncă venite din partea patronatelor din România.
"Speranţa mea este să găsim persoane care să acceadă din străinătate la locuri de muncă din România şi să se întoarcă acasă la copiii şi la familiile lor", a afirmat Budăi.
Oficialul MMJS spune că partenerii bursei pentru românii din străinătate vor fi patronatele din domeniul construcţiilor.