StiriDiaspora Știri SUA. Avionul în care se afla vicepreşedintele Kamala Harris, întors de urgenţă la sol

SUA. Avionul în care se afla vicepreşedintele Kamala Harris, întors de urgenţă la sol

captura video
Avionul cu care călătorea Kamala Harris a trebuit să revină la sol duminică din cauza unei probleme tehnice, în timp ce vicepreşedinta americană decolase spre Guatemala pentru primul său turneu internaţional, notează AFP.

"Sunt bine, sunt bine", a dat asigurări Kamala Harris, ridicând două degete în sus, zâmbind după aterizare, adăugând totuşi: "Cu toţii am spus o mică rugăciune, dar suntem bine".

Vicepreşedinta ar urma să schimbe avionul şi să plece spre Guatemala fără prea mare întârziere.

"Este o problemă tehnică. Nu există îngrijorări majore cu privire la securitatea" fostei senatoare californiene, a explicat purtătoarea sa de cuvânt, Symone Sanders.

O jurnalistă prezentă al bordul avionului Air Force Two a descris un "zgomot neobişnuit provenind de la trenul de aterizare în cursul decolării".

"Aterizarea a decurs însă complet normal", a precizat ea. 

[citeste si]

Alte știri de interes