StiriDiaspora Știri Giorgia Meloni a prezentat lista viitorului Guvern. A devenit oficial prima femeie premier din istoria Italiei 

Giorgia Meloni a prezentat lista viitorului Guvern. A devenit oficial prima femeie premier din istoria Italiei 

Giorgia Meloni a preluat oficial funcția de prim-ministru al Italiei, devenind prima femeie care ocupă această funcție, din întreaga istorie a Italiei. 

Giorgia Meloni, lidera partidului post-fascist Fratelli d'Italia învingător în alegerile legislative, a fost desemnată să formeze guvernul de către preşedintele Sergio Mattarella, a anunţat secretarul general al preşedinţiei, relatează agenţiile internaţionale de presă.

Giorgia Meloni, în vârstă de 45 de ani, a acceptat această responsabilitate, devenind prima femeie chemată să ocupe această funcţie în istoria ţării.

"Giorgia Meloni a acceptat mandatul şi a prezentat lista de miniştri", le-a spus Ugo Zampetti jurnaliştilor după consultările dintre Meloni şi preşedintele Sergio Mattarella.

Ea va prezenta vineri după-amiază compoziţia guvernului, care va depune jurământul la ora 08.00 GMT, la Palatul Quirinale. Voturile din cele două camere ale parlamentului vor avea loc săptămâna viitoare.

Lista completă a guvernului Meloni

Iat: lista completă a miniștrilor guvernului Meloni:

Ministerul Economiei şi Finanţelor: Giancarlo Giorgetti

Ministerul Afacerilor Externe şi Vicepremier: Antonio Tajani

Ministerul Apărării: Guido Crosetto

Ministerul Afacerilor Interne: Matteo Piantedosi

Ministerul Justiţiei: Carlo Nordio

Ministerul pentru Companii şi Made in Italy (Fostul Minister al Dezvoltării Economie): Adolfo Urso

Ministerul Tranziţiei Ecologice: Paolo Zangrillo

Ministerul Infrastructurilor şi Vicepremier: Matteo Salvini

Ministerul Politicilor Agricole: Francesco Lollobrigida

Ministerul Reformelor Administrative: Elisabetta Casellati

Ministerul Afacerilor Regionale: Roberto Calderoli

Ministerul pentru Relaţii cu Parlamentul: Luca Ciriani

Ministerul pentru Universitate şi Cercetare: Anna Maria Bernini

Ministerul Muncii şi Politicilor Sociale: Marina Calderone

Ministerul pentru Patrimoniul Cultural: Gennaro Sangiuliano

Ministerul Familiei: Eugenia Roccella

Ministerul Sportului: Andrea Abodi

Ministerul Sănătăţii: Orazio Schillaci

Ministerul Educaţiei şi Învăţămantului: Giuseppe Valditara

Ministerul Turismului: Daniela Santanchè

Ministerul pentru Afaceri Europene şi PNRR: Raffaele Fitto

Ministerul pentru Sudul Italiei şi Coeziune Teritorială: Nello Musumeci

Meloni spune că guvernul pe care îl va conduce va fi pro NATO

Giorgia Meloni, lidera formaţiunii Fraţii Italiei (Fratelli d'Italia, FdI), a avertizat joi că guvernul pe care intenţionează să îl conducă va susţine linia NATO şi alianţa occidentală ori nu va fi deloc, după ce partenerul ei de alianţă, liderul Forza Italia (FI), Silvio Berlusconi, a făcut comentarii controversate cu privire la războiul din Ucraina, relatează ANSA.

O înregistrare video difuzată marţi în care acesta le spunea parlamentarilor FI că a restabilit legăturile cu vechiul său prieten Vladimir Putin, cu schimburi de cadouri şi scrisori 'dulci', a stârnit polemică la Roma.

Scandalul a luat amploare miercuri când a fost difuzată o nouă înregistrare în care Berlusconi sugera că acţiunile preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski au obligat Moscova să invadeze Ucraina, punând la îndoială politica de acordare de ajutor Kievului.

Meloni, al cărei partid a fost motorul victoriei coaliţiei de dreapta în alegerile generale de luna trecută, a dat miercuri seara un ultimatum, afirmând că Italia nu trebuie să fie niciodată 'veriga slabă a Occidentului'.

Într-un comunicat, Berlusconi a spus că acele comentarii ale sale au fost scoase din context, subliniind că poziţia sa şi cea a FI nu diferă de cea a guvernului.

Bogdan Bolojan Este redactor-șef al publicației ȘtiriDiaspora din anul 2017.Are o experiență de 13 ani în presă. A fost asistent de producție TV, apoi reporter de televiziune și în final drumul l-a dus în presa scrisă. A fost timp de doi ani redactor la DCNews.ro, iar apoi a preluat proiectul publicației ȘtiriDiaspora.ro.
Alte știri de interes