StiriDiaspora Social Autoturism furat din Marea Britanie, descoperit la frontiera de est a României. Șoferul a rămas pieton

Autoturism furat din Marea Britanie, descoperit la frontiera de est a României. Șoferul a rămas pieton

autoturism_furat_marea_britanie
Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa au descoperit şi reținut pentru continuarea cercetărilor un autoturism, marca BMW, care figura în bazele de date ca fiind furat din Marea Britanie.

În data de 31 ianuarie, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa - I.T.P.F. Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, pentru a ieşi din ţară, C.D., cu cetățenie română și Republica Modova, în vârstă de 33 de ani, care transporta cu ajutorul unei platforme un  autoturism marca BMW, înmatriculat în Marea Britanie.

Deoarece existau suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului în cauză, oamenii legii au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că autoturismul figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autoritățile din Marea Britanie. Cu privire la aspectele constatate, bărbatul a declarat că a achiziționat autoturismul din Craiova, contra sumei de 1.250 de euro și că nu are cunoștință despre faptul că acesta este furat sau implicat în vreun litigiu. 

Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări pentru săvârşirea infracţiunii de furt, iar autoturismul, în valoare de 61.000 de lei, a fost reținut în vederea continuării cercetărilor.

[citeste si]

Alte știri de interes