În Franța, trei persoane și-au pierdut viața din cauza problemelor de sănătate asociate temperaturilor extreme, iar aproape 2.700 de școli urmează să fie închise sau să își modifice programul. În același timp, autoritățile din numeroase state europene au emis avertizări de vreme periculoasă pentru ziua de luni, potrivit Reuters.
Meteorologii estimează că temperaturile din Bordeaux, în sud-vestul Franței, vor depăși luni pragul de 42 de grade Celsius. Agenția Meteo France a anunțat că 49 de departamente se află sub avertizare de cod roșu.
Ministrul francez al Sănătății, Stephanie Rist, a avertizat că perioada de temperaturi extreme ar putea continua mai multe zile.
„Ne îndreptăm spre o perioadă de câteva zile, cel puțin, cu vreme foarte, foarte fierbinte. Nu știm când vor începe temperaturile să scadă”, a declarat aceasta pentru postul TF1.
În regiunea Bordeaux, trei persoane cu vârste cuprinse între 80 și 95 de ani au murit în weekend. Autoritățile locale au precizat că decesul acestora are legătură cu efectele actualului val de căldură.
Spania, temperaturi record în nordul țării
Și Spania se află sub presiunea caniculei. Agenția națională de meteorologie (AEMET) a emis cod roșu pentru Țara Bascilor, o regiune din nordul țării cunoscută pentru climatul său mai răcoros.
În orașul San Sebastian, temperaturile ar putea atinge 40 de grade Celsius, de peste două ori mai mult decât media istorică specifică datei de 22 iunie, conform Reuters Climate Monitor.
Situația este cu atât mai neobișnuită cu cât San Sebastian ar putea înregistra temperaturi mai ridicate decât orașe din sudul Spaniei, precum Sevilla și Cordoba, zone recunoscute pentru verile toride.
„Observăm temperaturi cu 5 până la 10 grade peste valorile normale pentru această perioadă a anului, iar în unele zone nordice chiar și cu peste 10 grade peste medie”, a explicat Ruben del Campo, purtător de cuvânt al AEMET.
Canicula nu se manifestă doar pe timpul zilei. În numeroase regiuni spaniole, temperaturile nocturne au rămas extrem de ridicate.
Potrivit AEMET, mercurul din termometre nu a coborât sub 25 de grade Celsius în unele zone, iar în provincia Almeria s-au înregistrat valori apropiate de 30 de grade chiar și pe timpul nopții.
Europa, continentul cel mai afectat de abaterea termică
Datele Reuters Climate Monitor arată că Europa este luni continentul care se îndepărtează cel mai mult de normele sale climatice istorice. Temperatura maximă medie este estimată la 24 de grade Celsius, cu 4,1 grade peste media perioadei 1961-1990.
Prin comparație, Asia înregistrează temperaturi cu aproximativ 2 grade peste normal, iar America de Nord cu 1,3 grade peste media istorică.
Fauna sălbatică, victimă colaterală a caniculei
Temperaturile extreme afectează și animalele sălbatice. Adăposturile din nordul Europei primesc un număr tot mai mare de păsări și alte animale care nu reușesc să suporte căldura.
Romain de Jaegere, biolog și fondator al Centrului pentru Reabilitarea Animalelor Sălbatice (CREAVES) din Temploux, Belgia, spune că speciile care își construiesc cuiburile sub streșinile caselor sunt cele mai vulnerabile.
„Temperaturile de pe acoperișuri pot ajunge uneori la 50 sau chiar 60 de grade Celsius. Așadar, puii preferă să sară în gol și să moară decât să se coacă literalmente în cuiburile lor”, a explicat specialistul.
Adăpostul pe care îl coordonează a primit peste 150 de animale în numai trei zile.
În contextul avertizărilor meteorologice, Ministerul Muncii din Spania a anunțat că verifică respectarea legislației care le permite angajaților să își reducă sau să își modifice programul de lucru atunci când autoritățile emit alerte portocalii sau roșii.
Totodată, lucrătorii pot beneficia de până la patru zile de concediu plătit dacă fenomenele meteorologice extreme îi împiedică să ajungă la locul de muncă.