Suspendare Iohannis. Dragnea, răspuns de ultimă oră

iohannis_99363200
Liviu Dragnea a anunțat în urmă cu scurt timp ce s-a decis în privința posibilității suspendării președintelui Klaus Iohannis. 

"Nu luăm în calcul suspendarea lui Klaus Iohannis," a declarat Liviu Dragnea în urmă cu scurt timp, după ședința Biroului Permanent al PSD. 

Totodată, presedintele PSD a spus că luni se va decide dacă vor sesiza CCR în privința deciziei lui Klaus Iohannis de a refuza miniștrii propuși în locul celor remaniați.

Reporter: Referitor la sesizarea Curţii Constituţionale, cât timp îi daţi preşedintelui Klaus Iohannis să vină cu un răspuns?

"Nu stăm cu termenele. În mod normal, preşedintele României trebuia să procedeze imediat, respectând principiul loialităţii instituţionale, să procedeze la la revocarea celor doi miniştri şi la numirea celor propuşi. Într-un mod nejustificat a amânat decizia până după 1 decembrie. Luni vom avea o discuţie în partid şi în coaliţie şi luni, cel târziu marţi, trebuie să utilizăm acea cale, pentru că nu putem să stăm şi să nu punem în practică o remaniere decisă de premier," a spus Liviu Dragnea. 

Alte știri de interes
x close