Liviu Dragnea a fost la Guvern unde a discutat cu Viorica Dăncilă și cu Florin Iordache. Potrivit unor surse REALITATEA TV, scopul întrevederii ar fi fost înlocuirea Andreei Lambru (ALDE) din funcția de secretar general cu Eugen Nicolicea (PSD).
Social-democrații vor să facă această schimbare în Guvern deoarece Andreea Lambru nu vrea să-și pună semnătura pe proiectele de legi ale PSD, anunță Realitatea tv.
Deorece Ministerul Justiției a refuzat să avizeze Ordonanța de Urgență privind amnistia si grațierea, Liviu Dragnea ar fi trecut la planul B care presupune modificări legislative și schimbări în componența Guvernului, au declarat, săptămâna trecută, surse politice pentru ziare.com.
Astfel, din această săptămână secretar general al Guvernului ar urma sa fie devină deputatul Eugen Nicolicea, considerat ”omul care rezolvă problemele”.
Deputatul Nicolicea nu a răspuns pentru a confirma sau infirma această informație.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Poliția din Spania a pornit operațiunea "Ialomița": 15 români, arestați
Bogdan Bolojan /
06 sep 2025, 15:09
Garda Civilă din Palencia a destructurat o grupare internațională de hoți de telefoane mobile, în cadrul Operațiunii „Ialomița”. În total, 15 persoane - unsprezece români, doi marocani și doi spanioli - cu vârste între 22 și 70 de ani, au fost investigate pentru nu mai puțin de 60 de infracțiuni. Printre acestea se numără 54 de furturi, două jafuri violente, două fraude, o infracțiune de tăinuire și una de apartenență la un grup organizat.