Matteo Salvini are o reacție extrem de virulentă după ce ies la iveală informații conform cărora Franța ar fi folosit poliția națională pentru descărcarea de imigranți în Italia.
"De necrezut. Nu vreau să cred că Franţa şi-a folosit propria poliţie pentru a descărca în secret imigranţi în Italia. Dar dacă cineva se gândeşte să ne folosească ca tabără de refugiaţi din Europa prin încălcarea legilor, graniţelor şi acordurilor, se înșeală. Suntem pregătiţi să apărăm onoarea şi demnitatea ţării noastre la toate nivelurile. Cerem lămuriri, mai ales de la cei care ne predică în fiecare zi despre migranți şi nu ne vom uita în faţa nimănui! Îl invit pe domnul Moavero(ministrul de Externe al Italiei-n.r.) să ceară lămuriri ambasadorului Franței," este mesajul lui Matteo Salvini.
15 zile DECISIVE în Italia. Țara, lovită de al treilea val. Terapiile intensive, tot mai pline. Noul decret intră în vigoare de sâmbătă, 6 martie
Bogdan Bolojan /
5 mar 2021, 10:19
BREAKING NEWS
Este îngrijorare în Italia, după creșterea majoră a numărului de infectări. Secțiile de Terapie Intensivă sunt tot mai pline de la o zi la alta, iar sâmbătă, 6 martie va intra în vigoare și noul decret care va fi valabil pentru 30 de zile, care va cuprinde și perioada de Paști. Autoritățile spun că următoarele 15 zile sunt decisive, iar în cazul în care ritmul de infectări și internări la Terapie Intensivă se menține, ar putea fi luate măsuri mult mai dure.