În două săptămâni, Grecia începe să primească din nou turişti străini, inclusiv din România. Guvernul elen a publicat, aseară, o listă cu aproape 30 de ţări care pot trimite turişti din 15 iunie.
În două săptămâni, Grecia începe să primească din nou turişti străini, inclusiv din România. Guvernul elen a publicat, aseară, o listă cu aproape 30 de ţări care pot trimite turişti din 15 iunie.
16 sunt state din Uniunea Europeana, însă grecii acceptă şi cetăţeni din China, Australia şi Liban. Lista ar putea fi suplimnentată de la 1 iulie, dar rămân deocamdată în afara acesteia statele cel mai afectate de coronavirus: Spania, Marea Britanie, Franţa şi Italia.
Grecia a fost mai puţin afectata de epidemie faţă de alţii: a raportat mai puţin de 3.000 de îmbolnăviri şi nici 200 de decese, majoritatea din partea continentală. Cele mai multe insule nu au raportat însă niciun caz de infectare cu noul coronavirus.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Explozia de la Torino a fost un act de răzbunare la adresa unei românce. Autorul a fost arestat
Bogdan Bolojan /
05 iul 2025, 19:48
Tragedia care a zguduit orașul Torino în noaptea de 30 iunie capătă contururi tot mai clare, iar datele anchetei confirmă o ipoteză cutremurătoare: explozia violentă dintr-o clădire de locuințe de pe via Nizza 389 ar fi fost provocată intenționat, ca gest de răzbunare personală, iar ținta ar fi fost o femeie de naționalitate română. În urma deflagrației, un tânăr italian în vârstă de 33 de ani, Jacopo Peretti, și-a pierdut viața, iar alte cinci persoane au fost rănite, printre care o fetiță de 6 ani și un băiat de 12 ani.