Româncă de 34 de ani, arestată în Italia după ce a încercat să-și incendieze vecinii, inclusiv un bebeluș de 12 luni

Bogdan Bolojan |
Data publicării:

Scene de panică într-un imobil din Matera, unde o femeie de 34 de ani, de origine română, a atacat o familie vecină cu o flacără improvizată dintr-un spray și o brichetă. Printre victime se afla și un copil de numai 12 luni. Doar reacția fulgerătoare a tatălui a împiedicat o tragedie. Agresoarea a fost arestată și transferată în penitenciarul din Taranto, autoritățile emițând și o măsură de prevenție împotriva ei.

Potrivit informațiilor furnizate de polițiștii italieni, episodul violent a avut loc după ce femeia ar fi încercat mai întâi să incendieze ușa locuinței vecinilor săi, un cuplu cu un copil de doar 12 luni. Câteva clipe mai târziu, agresoarea a orientat o flacără spre cei trei, flacără pe care a produs-o prin aprinderea unui spray cu ajutorul unei brichete.

Gestul putea avea consecințe devastatoare, însă tatăl copilului s-a aruncat în fața flăcării și a reușit să-și protejeze soția și copilul, evitând o tragedie în fața propriei case.

Un conflict care mocnea de mai mult timp

Vecinii au povestit polițiștilor că femeia devenise tot mai agresivă în ultimele săptămâni. Episoadele de tensiune s-au acumulat, iar cu doar o zi înainte de arestarea ei, situația escaladase periculos.

Totul ar fi pornit de la un incident banal: un geam al ușii de la intrarea în bloc fusese spart, iar femeia fusese rugată să participe la curățenie. În loc să coopereze, ea ar fi reacționat violent, cu amenințări și injurii. Conform relatărilor, aceasta a luat o sticlă de sticlă pe care a început să o agite amenințător, pentru ca apoi să scoată un briceag, determinând o vecină care ținea copilul în brațe la ușa locuinței să fugă speriată în casă.

Tentativă de fugă prin fereastră, dejucată de polițiști

Când echipajele de Poliție au ajuns la fața locului, femeia a încercat să fugă. S-a aruncat pe o fereastră aflată în partea din spate a locuinței, la un nivel ridicat, folosind un saltea pe post de amortizor pentru a nu se răni la impact.

Evadarea improvizată nu a avut succes. Polițiștii au interceptat-o rapid și au reținut-o în flagrant. Ulterior, agenții au efectuat o percheziție în locuința acesteia, unde au găsit și au confiscat spray-ul și bricheta folosite în atac.

Femeia a fost dusă în penitenciarul din Taranto, unde a fost informată și despre emiterea măsurii de prevenție de tip „Avviso Orale” dispusă de autoritățile din Matera. Aceasta reprezintă un avertisment oficial pentru persoane considerate potențial periculoase, în încercarea de a preveni noi episoade violente.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News



Get it on App Store Get it on Google Play

  TOP STIRI CELE MAI

  Flux de stiri

Vezi cele mai noi stiri

Contact | Politica de confidențialitate | Politica cookies |

Vezi versiune mobil
Vezi versiune tabletă
Vezi versiune desktop

pixel