În aceste momete, câțiva români protestează în fața Guvernului pentru micuța Sorina, fetița care a fost luată de acasă din Baia de Aramă cu forța pentru a fi adoptată de o familie din SUA.
„Înarmați” cu pancarte și mesaje, oamenii sunt în fața Guvernului pentru a cere ajutor tuturor care sunt impresionați de acest caz. Oamenii sunt indignați pentru că „nu se admite așa ceva”.
Alături de aceștia sunt și cei din familia Șărămăt, cei care au crescut-o pe Sorina.
„Sorina să decidă, nu o despărțiți de surioara ei Andreea!”, este unul din mesajele transmise de cei prezenți la protest.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Româncă, revoltată că i s-au cerut bani la toaletă la Bâlea Lac: "Nu este normal"
Bogdan Bolojan /
06 iul 2025, 15:17
O postare publică a unei turiste românce a stârnit valuri de reacții și controverse în mediul online, după ce aceasta a relatat experiența trăită la Cabana Bâlea Lac. Revoltată de faptul că i s-au cerut 3 lei pentru a avea acces la toaletă, fără să fie clientă a restaurantului, femeia a criticat dur lipsa de umanitate a administrației, spunând că este inadmisibil ca nevoile fiziologice să fie condiționate de plată într-un spațiu montan foarte circulat de turiști.