Prime de 10 milioane de euro la Romsilva, deși multe direcții silvice înregistrează pierderi 

Bogdan Bolojan |
Data publicării:

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva se află în centrul unui scandal de proporții, după ce ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a dezvăluit rezultatele raportului Corpului de control pe care l-a trimis Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Documentul arată o situație financiară dezastruoasă, cu pierderi masive, prime acordate nejustificat și fonduri speciale gestionate defectuos.

Într-o postare publicată pe Facebook, Diana Buzoianu a prezentat „cifrele dezastrului descoperit” la Romsilva, evidențiind modul în care, între 2021 și 2023, s-au acordat prime în valoare totală de 46.378.547 de lei, în ciuda faptului că numeroase direcții silvice înregistrau pierderi majore.

Ministra a arătat că cheltuielile cu personalul au depășit cu aproape 49 de milioane de lei limitele legale, fără ca Romsilva să facă demersuri pentru rectificarea bugetului. „Vorbim despre cheltuieli salariale care, în anumite cazuri, ajungeau să fie aproape triple față de cifra de afaceri, cum s-a întâmplat la Direcția Silvică Constanța în 2024. Mai mult, la direcțiile silvice Constanța și Galați, cheltuielile salariale au depășit cifra de afaceri în fiecare an, timp de cinci ani consecutiv, între 2020 și 2024”, a scris Buzoianu.

Exemple concrete

 

Exemplele prezentate de ministră sunt grăitoare: la Direcția Silvică Tulcea, pierderile au ajuns la 14.986.206 lei, în timp ce s-au acordat prime de 2.705.129 lei și directorul a primit calificativul „foarte bine” în 2022. Situația este similară și la Direcția Silvică Bistrița-Năsăud, unde pierderile de 12.445.721 lei au fost dublate de acordarea unor prime de 1.050.000 lei, în același an.

Raportul relevă și un deficit grav de 24.715.633,34 lei în fondul pentru conservarea și regenerarea pădurilor, bani esențiali pentru lucrări de protecție și reîmpădurire. Potrivit Dianei Buzoianu, acest sold negativ a apărut în urma unor transferuri privind venituri în avans între Direcțiile Silvice și Romsilva, transferuri care au golit fondurile unor direcții ce, anterior, aveau solduri pozitive.

Problemele nu se opresc aici. Fondul destinat accesibilizării pădurilor - crucial pentru dezvoltarea infrastructurii silvice - a fost diminuat prin neconstituirea și nevirarea sumelor necesare, o situație semnalată inclusiv de Curtea de Conturi.

„Acestea sunt faptele concrete care fac reforma acestei instituții nu doar necesară, ci obligatorie”, a conchis ministra Mediului.

Pe 29 iulie, Diana Buzoianu a trimis către Parchet raportul Corpului de control privind Romsilva, document ce detaliază pierderile uriașe, primele nejustificate și gestionarea defectuoasă a fondurilor speciale. Ancheta deschisă ar putea scoate la iveală noi nereguli într-una dintre cele mai importante instituții din domeniul administrării pădurilor din România.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News



Get it on App Store Get it on Google Play

  TOP STIRI CELE MAI

  Flux de stiri

Vezi cele mai noi stiri

Contact | Politica de confidențialitate | Politica cookies |

Vezi versiune mobil
Vezi versiune tabletă
Vezi versiune desktop

pixel