O nouă stațiune pe litoralul românesc: Nibiru, anunțată de Selly, investiție de 50 de milioane de euro

Bogdan Bolojan |
Data publicării:

Litoralul românesc se pregătește pentru o transformare fără precedent. Proiectul NIBIRU, considerat cea mai amplă inițiativă privată din istoria turismului estival din România, a fost lansat oficial la București, în prezența investitorilor, a partenerilor strategici și a liderilor din industrie. Noua stațiune, amplasată între Costinești și Tuzla, va ocupa o suprafață impresionantă de 1,6 milioane de metri pătrați și promite să aducă un concept unic de dezvoltare turistică, economică și culturală pentru Marea Neagră.

Pe litoralul românesc începe cel mai mare proiect privat din istoria turismului estival. NIBIRU, o stațiune construită de la zero, a fost prezentată oficial la București, în cadrul unui eveniment la care au participat investitori, parteneri strategici și reprezentanți ai industriei.

Proiectul va fi amplasat între Costinești și Tuzla și se va întinde pe o suprafață de 1,6 milioane de metri pătrați. Faza inițială a investiției depășește 50 de milioane de euro, iar deschiderea oficială este programată pentru iulie 2026.


Cum a fost anunțată stațiunea

Înainte de lansarea oficială, NIBIRU a fost promovată printr-o campanie de teasing care a stârnit interes la nivel național. Sute de influenceri, artiști și creatori de conținut au publicat simultan imaginea unei planete roz, fără explicații. Misterul a fost lămurit odată cu prezentarea oficială a proiectului.

 

Stațiunea va fi activă doar pe perioada verii și va funcționa ca un oraș temporar, dezvoltat pe baza unui masterplan urbanistic detaliat.

Proiectul va integra patru zone majore:

-Un mall în aer liber, cu restaurante, cafenele și magazine de modă;

-Un parc de distracții și zone pentru familii;

-O platformă pentru festivaluri și concerte, cu o capacitate de până la 150.000 de persoane;

- Cel mai mare club în aer liber din lume, NIBIRU Arena, cu 30.000 de locuri.

Pe lângă acestea, vor exista și facilități sportive, un bazar de modă pentru designeri români, spații pentru artă urbană, educație, o bibliotecă de vară, un club de stand-up comedy, precum și infrastructură HoReCa. Printre brandurile anunțate în zona gastronomică se numără FRYDAY, Cartofisserie, Splendid Chicken, Shaormeria Băneasa, Burger Factory și Trevi Pizza, dar și restaurante à la carte.


Echipa de dezvoltare

Proiectul este coordonat de o echipă de profesioniști cu experiență în domeniile imobiliar, entertainment și HoReCa. Conceptul creativ îi aparține lui Joshua Cox, fondatorul SOLE DXB din Dubai. Organizarea evenimentelor este condusă de George Carabelea, cunoscut pentru festivalul „Beach, Please!”, iar de partea de experiență și entertainment se ocupă Fady Zaidan, reprezentant LOFT Group.

Din echipa de implementare fac parte și Claudiu Bisnel (BRISK Group), Claudiu Ilioiu (Global Records Group), Flavia Ionescu, Răzvan Luca și Robert Munthiu.

Se estimează că NIBIRU va atrage peste 3 milioane de vizitatori pe sezon, ceea ce ar plasa noua stațiune în competiție cu destinații consacrate precum Ibiza sau Mykonos. Costul unei seri complete, incluzând acces la evenimente și consum, este estimat între 100 și 150 de lei.

Proiectul își propune să oprească declinul turismului de pe litoral și să readucă în România o parte din sumele importante pe care românii le cheltuie anual pe vacanțe în străinătate, evaluate la peste 10 miliarde de euro.

Lucrările vor continua în ritm accelerat, iar NIBIRU este programată să fie inaugurată în iulie 2026, marcând un pas important în modernizarea litoralului românesc.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News



Get it on App Store Get it on Google Play

  TOP STIRI CELE MAI

  Flux de stiri

Vezi cele mai noi stiri

Contact | Politica de confidențialitate | Politica cookies |

Vezi versiune mobil
Vezi versiune tabletă
Vezi versiune desktop

pixel