O scrisoare care conţine ameninţări cu moartea la adresa preşedintelui Klaus Iohannis a fost trimisă de către un deţinut închis la Penitenciarul din Aiud, scrie Alba24.
Este vorba despre Costin Munteanu, un bărbat închis timp 15 ani pentru crimă.
Potrivit presei locale, acesta ar vrea să se răzbune pe şeful statului pentru că nu i-ar fi acceptat o cerere de graţiere individuală, aşa că i-a trimis o scrisoare cu grave ameninţări, pe care a semnat-o apoi cu numele şi datele altui deţinut.
Adminsitraţia Prezidenţială a făcut o plângere în acest caz, în numele preşedintelui. Deţinutul urmează a fost trimis în judecată.
Potrivit Alba24, Costin Munteanu a fost condamnat, în februarie 2017, la 15 ani de închisoare după ce şi-a ucis cu sânge rece iubita, lovind-o cu un obiect contondent în cap de mai multe ori, apoi i-a abandonat trupul lângă o peşteră.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Incendiul de pădure din Spania a scăpat de sub control și amenință mari orașe din zonă
Bogdan Bolojan /
17 aug 2025, 15:50
Incendiul de la Jarilla, aflat duminică în a șasea zi, a depășit toate estimările și este considerat „complet scăpat de sub control” pe flancul său nordic, amenințând direct orașele Plasencia, Hervás și Salamanca. Focul, care a mistuit deja aproximativ 9.000 de hectare de pădure și vegetație, a trecut granița cu Puerto de Honduras și se află la doar 7 kilometri de frontiera provincială Salamanca, ceea ce a determinat autoritățile din Castilia și León să fie alertate cu privire la posibila extindere a incendiului pe teritoriul lor.