Începutul școlii la o școală din Belgia a fost, ieri, foarte diferit de cel din România.
Profesorii și elevii au dansat împreună pe ritmul melodiei Jerusalema.
Elevii nu au purtat mască și nici distanțarea socială nu a mai contat atâta timp cât atmosfera era prietenoasă și pozitivă.
Citește și Prima generaţie cu masca la gât: Copiii, duși cu sfoara în clasă. Tabloul începutului de an școlar, în vreme de pandemie
Profesorii aveau în schimb măști de protecție pe față și au făcut copiii să se simtă bine într-o atmosferă relaxantă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Un elev român a fost arestat în Austria, după ce a creat panică într-o școală
Bogdan Bolojan /
05 iul 2025, 17:43
Un adolescent român în vârstă de 15 ani, elev într-o școală din orașul austriac Trieben, a fost arestat de autoritățile locale după ce a amenințat, într-un grup de WhatsApp al clasei, că va veni cu o armă adevărată la școală în ziua în care se distribuiau carnetele de note. Cazul a provocat panică în rândul părinților și a determinat evacuarea preventivă a mai multor instituții de învățământ din zonă.