Toate domeniile vor fi afectate: școli, transporturi, sănătate, servicii administrative. Doar câteva categorii rămân în afara mișcării, cum ar fi personalul din transportul aerian și angajații Ministerului Justiției.
Un val amplu de manifestații, mitinguri și adunări este anunțat în toate regiunile țării. Liderul CGIL, Maurizio Landini, va deschide seria întâlnirilor la Florența, de la ora 9:00, unde sunt așteptate sute de persoane, relatează publicația italiană Corriere.
Conform sursei citate, sindicatul explică faptul că această grevă vine ca reacție directă la proiectul de buget pentru 2026, considerat insuficient și rupt de realitatea economică a societății italiene. Sindicaliștii spun că documentul nu aduce soluții pentru problemele esențiale ale țării, nu crește puterea de cumpărare a salariilor și pensiilor și nu protejează muncitorii de sărăcie.
Printre revendicările principale se află și respingerea programelor de reînarmare, iar banii ar trebui direcționați către sănătate, educație, transport public și politici industriale. CGIL cere oprirea creșterii vârstei de pensionare și o reformă fiscală echitabilă, care să nu împovăreze și mai mult categoriile vulnerabile.
Un alt punct sensibil este apărarea contractului colectiv național de muncă, pe care sindicatul îl consideră subestimat în multe sectoare. Conducerea CGIL acuză existența unor domenii unde angajații nu primesc salarii suficient de mari, care să reflecte responsabilitatea și competențele cerute. Mai mult, sindicatul cere mai mulți bani pentru orele suplimentare și pentru recunoașterea profesionalismului real din sectoarele esențiale.
Transporturile, primele afectate
Așa cum se întâmplă în aproape orice grevă generală din Italia, transporturile vor fi printre primele afectate. Personalul feroviar intră în grevă la miezul nopții, până la ora 21:00 a doua zi. Totuși, trenurile pe distanțe lungi vor funcționa, conform acordurilor existente între companii precum Trenitalia și NTV.
În schimb, transportul regional va funcționa în regim redus. Serviciile esențiale vor funcționa doar în intervalele orare 6:00-9:00 și 18:00-21:00, iar călătorii sunt avertizați că pot apărea anulări și întârzieri chiar și înainte de începerea grevei sau după terminarea ei, până când traficul se normalizează.
Situația diferă de la un oraș la altul. La Roma, serviciul public de transport Atac este exceptat de la grevă, ceea ce va salva capitala italiană de un haos major.
La Milano, în schimb, compania locală de transport ATM va circula într-un program limitat, doar între orele 8:45 și 15:00. În Como, celebrul funicular spre Brunate ar putea rămâne oprit de la 19:30 până la sfârșitul zilei.
La Torino, compania GTT a stabilit intervale precise în care serviciile vor fi garantate: între orele 6:00-9:00 și 12:00-15:00 pentru rețeaua urbană, metrou și birouri clienți;
La Veneția, Actv va asigura serviciile minime de navigație și câteva curse de feribot. Tramvaiele și autobuzele vor funcționa în intervalele 6:00-8:59 și 16:30-19:29.
Autostrăzi, porturi, marfă și taxiuri
Și lucrătorii din transportul rutier și angajații ANAS vor opri activitatea pentru 24 de ore. Vor funcționa doar serviciile strict necesare pentru siguranța autostrăzilor. Greva se extinde și în zona transportului de marfă și logistică.
Serviciile de curățenie feroviară - trenuri, gări, birouri, trenuri de noapte - vor fi și ele afectate. Taxiurile vor fi în grevă toată ziua, dar cu ture organizate astfel încât să rămână minimul indispensabil pentru orașe.
În porturi și în transportul maritim se așteaptă întârzieri la plecările către insulele mari, cu excepția rutelor considerate esențiale.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News

