Elevul de 17 ani care a transmis mesajele despre un viitor "măcel" a sărit să bată polițiștii în timpul audierilor

Bogdan Bolojan |
Data publicării:

Un caz cutremurător agită din nou opinia publică din România: băiatul de 17 ani ridicat de polițiști în dosarul amenințărilor trimise către școli și spitale din întreaga țară a încercat să își distrugă telefonul mobil în momentul intervenției agenților. Tânărul a fost abordat miercuri dimineață de polițiștii specializați în combaterea criminalității informatice, iar prima lui reacție a fost să încerce să elimine cea mai importantă probă din dosar - telefonul mobil de pe care ar fi fost expediate mesajele.

Anchetatorii au stabilit că peste 80 de mesaje de amenințare au fost trimise în noaptea precedentă și în dimineața zilei de miercuri, vizând mai multe unități școlare și medicale. Autoritățile au reacționat prompt, declanșând proceduri de verificare și alertă, ceea ce a generat panică în mai multe orașe. Deși adolescentul a fost ridicat și dus la audieri, el a negat orice implicare și nu a recunoscut că mesajele îi aparțin.

Audierile de miercuri au fost marcate de momente de tensiune extremă. Pentru că este minor, tatăl său a fost prezent pe toată durata discuțiilor cu anchetatorii. În momentul în care i s-au prezentat suspiciunile, adolescentul a devenit agresiv, a ridicat tonul și ar fi încercat să sară la bătaie. Agenții și tatăl au reușit cu greu să îl calmeze după câteva minute.

Anchetatorii descriu suspectul drept un elev cu abilități avansate în domeniul IT, capabil să configureze rețele VPN pentru a-și masca identitatea online și a ascunde adresele IP de pe care trimite mesajele. Această capacitate tehnică ridică suspiciuni că adolescentul ar fi putut acționa deliberat pentru a deruta ancheta și a-și proteja identitatea în fața autorităților.

Trecutul său: extrădare cerută de SUA pentru amenințări cu bombă

Un detaliu cutremurător ieșit la iveală în timpul audierilor este că adolescentul nu este la prima abatere. În urmă cu doi ani, Statele Unite au solicitat oficial extrădarea sa, acuzându-l de terorism. Potrivit dosarului, băiatul ar fi amenințat că aruncă în aer mai multe școli din America, ceea ce a declanșat atunci o anchetă amplă a autorităților federale americane.

Curtea de Apel București a respins însă, pe 13 mai 2025, solicitarea de extrădare, apreciind că riscul ca adolescentul să primească în SUA o pedeapsă mult mai severă decât cea prevăzută de legislația românească este disproporționat. Decizia a fost menținută de Înalta Curte de Casație și Justiție pe 20 mai, stabilind că tânărul va fi judecat doar în România pentru faptele comise.

Dispozitivele ridicate de la domiciliul său - telefonul mobil și laptopul - sunt în prezent analizate de specialiștii de la Direcția de Combatere a Crimei Organizate din cadrul Poliției Române. Experții încearcă să stabilească dacă acestea conțin dovezi care să confirme că tânărul este autorul mesajelor de amenințare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News



Get it on App Store Get it on Google Play

  TOP STIRI CELE MAI

  Flux de stiri

Vezi cele mai noi stiri

Contact | Politica de confidențialitate | Politica cookies |

Vezi versiune mobil
Vezi versiune tabletă
Vezi versiune desktop

pixel