MAE recomandă cetăţenilor români blocați în Orientul Mijlociu să rămână în locurile unde se află în siguranţă
01 Martie 2026
Fostului ministru al Finanţelor, Darius Vâlcov, nu s-a prezentat, marți, la Tribunalul Gorj, motivând că este la muncă la guvern.
Acesta a cerut în scris amânarea termenului de judecată, cu precizarea că ”se află în imposibilitatea de a prezenta în fața instanței, întrucât se află la locul de muncă, la Guvernul României”.
Așadar, astăzi a început procesul în care Darius Vâlcov este acuzat de instigare la dare şi luare de mită, cu o amânare. Darius Vâlcov este acuzat de instigare la dare şi luare de mită. Procurorii susțin că Vâlcov ar fi mituit un funcţionar din cadrul Oficiului de Cadastru.