Darius Vâlcov, consilierul premierului pe economie, a declarat la Antena 3 că nu are cont la bancă și primelte salariul în plic. pentru rezervări de bilete și hoteluri, Vâlcov spune că apelează la prietena lui.
”Apelez la prietena mea! Sunt atât de mulți oameni care au bani în cont și au rămas fără ei, pentru că i-au mâncat comisioanele, nu altcineva, să nu credeți că au dispărut... Au lăsat 500 de dolari și după 10 de ani s-au trezit că... Chiar cazul domului prim-ministru (Mihai Tudose - n. r.), dar eu îl cunosc la alte persoane. Sunt mari comisioanele acum!”, spune Vâlcov.
Acesta este ultimul atac la adresa băncilor făcut de un membru al Guvernului României. Zilele trecute, analiștii economici atrăgeau atenția asupra unor astfel de declarații care nu fac decât să șubrezească sistemul bancar și moneda națională.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Tagurile articolului:
atac
banci
valcob
Ce s-a întâmplat la firma germană care anunța 3 zile de muncă pe săptămână, cu salariu întreg
Bogdan Bolojan /
02 iul 2025, 13:18
Lanțul de restaurante bavarez Yorma’s își propunea un pas curajos în direcția flexibilizării muncii: introducerea săptămânii de lucru de doar trei zile pentru angajații de la sediul central din Plattling. Planul, care părea revoluționar și promițător la începutul lui 2024, nu a fost însă pus în aplicare până în vara lui 2025, din cauza unor dificultăți interne neașteptate. Conducerea companiei recunoaște că, deși entuziasmul a fost mare, realitatea organizatorică este mult mai complexă decât se anticipase.