București, printre ultimele capitale din lume în clasamentul „orașelor fericite” din 2026
07 Iunie 2026
Specialiştii de la Apele Române au demarat cercetări după ce fenomenul a fost sesizat la malurile mai multor lacuri din judeţul Iaşi.
Este vorba despre pești de mari dimensiuni. Ei ar fi murit, cel mai probabil, din cauza poluării apei. Localnicii au sesizat un miros neplăcut în apropierea lacurilor, motiv pentru care au sesizat autoritățile.
Specialiștii au luat peștii, dar și mostre de apă pentru analiză.
Acum se fac verificări pentru a stabili compoziția apei, şi cauzele exacte care au dus la moartea lor, potrivit știrileprotv.ro.