Crăciun tragic în SUA: 14 adulți și un copil au fost împușcați mortal, iar alți 16 au fost răniți
Un bărbat în vârstă de 34 de ani, din Marea Britanie a fost prins drogat la volan, în Craiova. La controlul mașinii polițiștii au descoperit că acesta avea și un pistol.
Potrivit IPJ Dolj, poliţişti rutieri din Craiova au oprit, luni, un bărbat de 34 de ani, din Marea Britanie, în timp ce conducea un autoturism, pe bulevardul Tineretului.
În urma testării cu aparatul Drogtest, polițiștii au descoperit că bărbatul s-ar fi aflat sub influența drogurilor, fiind condus la spital pentru recoltare de mostre biologice în vederea stabilirii prezenței acestora în organism.
De asemenea, la controlul mașinii conduse de bărbat a fost găsit un pistol neletal și un încărcător cu 8 cartușe, calibru 9 mm.
În cauză s-a deschis un dosar penal, iar cetățeanul din Marea Britanie este cercetat pentru conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, potrivit Mediafax.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Incendiul de pădure din Spania a scăpat de sub control și amenință mari orașe din zonă
Bogdan Bolojan /
17 aug 2025, 15:50
Incendiul de la Jarilla, aflat duminică în a șasea zi, a depășit toate estimările și este considerat „complet scăpat de sub control” pe flancul său nordic, amenințând direct orașele Plasencia, Hervás și Salamanca. Focul, care a mistuit deja aproximativ 9.000 de hectare de pădure și vegetație, a trecut granița cu Puerto de Honduras și se află la doar 7 kilometri de frontiera provincială Salamanca, ceea ce a determinat autoritățile din Castilia și León să fie alertate cu privire la posibila extindere a incendiului pe teritoriul lor.