Cardinalul Christoph Schönborn va oficia slujba de înmormântare pentru victimele atacului terorist din Domul Sf. Ștefan din Viena, marți, de la ora 18.00. Catedrala este simbolul Capitalei Austriei.
Cardinalul Christoph Schönborn va oficia, marți, de la ora 18.00, slujba de înmormântare pentru victimele atentatului din Viena, la Domul Sf. Ștefan.Vor participa la slujbă și reprezentanții celorlalte biserici creștine din țară, precum și islamul și iudaismul.â
Sebastian Kurz, prezent la slujbă
La slujbă vor fi prezenți președintele federal Alexander Van der Bellen, cancelarul federal Sebastian Kurz, președintele Consiliului Național Wolfgang Sobotka și primarul Michael Ludwig.
Slujba va avea loc respectând reglementările de securitate ale poliției și măsurile sanitare în contextul pandemiei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News
Româncă, revoltată că i s-au cerut bani la toaletă la Bâlea Lac: "Nu este normal"
Bogdan Bolojan /
06 iul 2025, 15:17
O postare publică a unei turiste românce a stârnit valuri de reacții și controverse în mediul online, după ce aceasta a relatat experiența trăită la Cabana Bâlea Lac. Revoltată de faptul că i s-au cerut 3 lei pentru a avea acces la toaletă, fără să fie clientă a restaurantului, femeia a criticat dur lipsa de umanitate a administrației, spunând că este inadmisibil ca nevoile fiziologice să fie condiționate de plată într-un spațiu montan foarte circulat de turiști.