Atât autostrada spre munte, cât și Autostrada Soarelui sunt blocate de accidente în lanț 

Bogdan Bolojan |
Data publicării:

România se confruntă astăzi cu cel mai aglomerat sfârșit de săptămână al acestei veri, odată cu începutul minivacanței de Sfânta Maria. Zeci de mii de mașini au plecat dis-de-dimineață din București și din alte orașe mari, unii spre litoral, alții spre stațiunile de pe Valea Prahovei. Rezultatul: autostrăzile sunt aproape complet blocate, iar mai multe accidente au transformat drumurile principale în parcări în aer liber.

Pe Autostrada Soarelui, în zona localității Borcea din județul Călărași, traficul a fost dat peste cap de un accident în lanț în care au fost implicate cinci autovehicule. Incidentul s-a produs la kilometrul 121, pe sensul de mers București-Constanța, și, din fericire, nu s-a soldat cu victime, ci doar cu pagube materiale. Potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române, prima bandă este restricționată, iar circulația se desfășoară îngreunat pe banda de urgență și pe banda a doua.

Problemele nu se opresc aici. Pe A0 - Centura București, la breteaua de urcare către A2, coloana de mașini se întinde pe mai mulți kilometri, începând din zona kilometrului 57. Șoferii avansează cu greu, iar cei care sperau să evite blocajele alegând rute alternative se trezesc că și acestea sunt deja sufocate de trafic.

Situația nu este mai bună nici pe drumul spre munte. Pe Autostrada A3 București-Ploiești, la kilometrul 14, în apropiere de Ștefăneștii de Jos, un alt accident - de data aceasta între trei autovehicule - a blocat traficul pe sensul spre Ploiești. O persoană a fost rănită, iar echipajele de poliție și ambulanță au intervenit rapid pentru acordarea de îngrijiri și eliberarea carosabilului.

Toate aceste incidente au loc pe fondul unui aflux record de turiști către destinațiile de vacanță. Potrivit estimărilor Litoralulromanesc.ro, gradul de ocupare în unitățile de cazare de pe litoralul românesc va depăși 95% în acest weekend prelungit. Aproximativ 200.000 de turiști sunt așteptați pe plajele Mării Negre, ceea ce face din jumătatea lunii august vârful absolut al sezonului estival.

Toate hotelurile sunt ocupate

 

Hotelierii și proprietarii de pensiuni spun că ultimele camere s-au dat cu câteva zile înainte, iar cei care au lăsat rezervările pe ultima sută de metri fie au fost nevoiți să accepte prețuri mai mari, fie să se reorienteze către stațiuni mai puțin aglomerate. În paralel, reprezentanții industriei ospitalității avertizează că și în acest an, creșterea cererii în perioada minivacanțelor a dus la scumpiri semnificative, ceea ce i-a făcut pe mulți turiști să se plângă că tarifele sunt „de Grecia sau Turcia, dar condițiile rămân de România”.

Blocajele de pe șosele nu sunt o surpriză pentru autorități. În fiecare an, minivacanța de Sfânta Maria aduce cozi interminabile pe A2, DN39 spre stațiunile din sudul litoralului, dar și pe DN1 spre munte. Diferența, în 2025, este că aglomerația a atins un nivel record, amplificat de accidente multiple, condiții meteo variabile și un număr foarte mare de plecări simultane din Capitală.

Poliția Rutieră recomandă șoferilor răbdare, respectarea distanței față de vehiculul din față și evitarea manevrelor periculoase. În plus, autoritățile sugerează utilizarea unor aplicații de navigație pentru a identifica rute alternative, deși, după cum recunosc chiar specialiștii în trafic, în aceste zile „toate drumurile duc… la blocaj”.

În timp ce marea majoritate a turiștilor se îndreaptă spre litoral și Valea Prahovei, există și cei care aleg trasee montane mai puțin cunoscute sau stațiuni balneare, în speranța de a evita haosul rutier. Însă, având în vedere că și drumurile naționale secundare au început să fie sufocate de trafic, minivacanța de Sfânta Maria rămâne o probă de anduranță pentru nervii oricărui șofer.

Astfel, ziua de azi rămâne în statistici drept cea mai aglomerată din vara 2025, cu autostrăzi blocate simultan spre mare și spre munte, accidente în lanț și un exod turistic care a pus la grea încercare infrastructura rutieră a României. Iar sezonul estival nu s-a încheiat încă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți StiriDiaspora și pe Google News



Get it on App Store Get it on Google Play

  TOP STIRI CELE MAI

  Flux de stiri

Vezi cele mai noi stiri

Iti place noua modalitate de votare pe stiridiaspora.ro?
Contact | Politica de confidențialitate | Politica cookies |

Vezi versiune mobil
Vezi versiune tabletă
Vezi versiune desktop

pixel