Presa internațională: Expatriații români vin ACASĂ

diaspora__acasa_miting__masini

Presa internațională scrie despre protestul de mâine al Diasporei.

"Expatriații organizează un protest, vineri, în București, pentru a manifesta față de modul în care este guvernată România. Aproximativ 3 milioane de români care locuiesc în străinătate spun că au plecat din tară din cauza corupției, salariilor mici și lipsei de oportunități", scriu jurnaliștii Associated Press.

„De când social-democraţii au câştigat alegerile în 2016, românii au protestat de mai multe ori faţă de măsurile luate de Guvern de a impune legi care ar slăbi lupta anticorupţie”, mai scrie AP

Ştirea celor de AP a fost preluată de mai multe publicaţii, precum The Washington Post, New YoRk Times, BBC şi ABC News.

Alte știri de interes
SONDAJ DE OPINIE
Dacă ați vrea să accesați informații publice de la instituții:
V-ați descurca singur(ă)
Ați avea nevoie de ghiduri
Trimite răspunsul
x close