StiriDiaspora Știri Uniunea Europeană taie banii pentru CORUPȚI

Uniunea Europeană taie banii pentru CORUPȚI

Parlamentul European a votat pentru înghețarea plăților către statele membre care se abat de la statul de drept.

Uniunea Europeană încearcă să îşi protejeze banii de ţările corupte.

Europarlamentarii au adoptat un proiect de regulament prin care Bruxelles-ul poate îngheţa plăţile în cazul ţărilor care se abat de la statul de drept. Legea trebuie să treacă şi de Consiliul UE şi nu va intra în vigoare mai devreme de 2021.

Cu 397 de voturi pentru şi 197 împotrivă, eurodeputaţii au stabilit încă un mecanism pentru apărarea statului de drept.

”Trebuie să ne bazăm pe faptul că instanţele sunt independente în statele membre, că statul de drept funcţionează, că tribunalele nu pot fi influenţate. Nu este vorba de sancţiuni, ci de protecţia banilor, a fondurilor europene”, a spus GUNTHER OETTINGER, comisarul European pentru Buget.

 România a fost avertizată la începutul săptămânii că riscă intre pe lista neagră alături de Ungaria și Polonia. Cele mai vehemente reacţii au venit chiar de la parlamentarii din aceste state.

Alte știri de interes